Podle policistů nechal zbít čtyřiapadesátiletého sanitáře novoměstské patologie proto, že mu nechtěl dohazovat klienty, tedy pozůstalé. Do nemocnice si pak dosadil svého člověka – dvaadvacetiletého mladíka ze Žďáru nad Sázavou.

K případu se pro Deník vyjádřil primář novoměstské patologie Jan Brázdil.

Vzpomínáte si, že by se někdy v minulosti u vás něco podobného stalo?
S takovouto formou nátlaku ze strany pohřební služby jsem se dosud nesetkal a ani nevím o tom, že by se něco podobného stalo na jiném pracovišti patologie v naší republice.

Jak to před odhalením celého případu na patologii chodilo? Byli sanitáři v kontaktu s pozůstalými?
Ano, sanitáři byli v kontaktu s pozůstalými, kteří přicházeli na oddělení patologie vyřídit potřebné záležitosti. Tento způsob zde byl zavedený po řadu let.

Když k vám nastoupil dvaadvacetiletý sanitář, který byl do nemocnice manažerem pohřební služby „dosazen“, neměli jste vůbec žádné podezření, že by bylo něco v nepořádku?
Tento sanitář k nám přišel cestou oficiální žádosti o zaměstnání přes hlavní sestru nemocnice. Bylo to v době, kdy jsme hledali sanitáře na zástup za nemoc a dovolenou, a potom, co jsme opakovaně improvizovaně řešili zástup za našeho pitevního sanitáře. Proto jsme tu situaci vítali. O tom, že to může souviset s pohřebními službami, jsme se dozvěděli až po napadení našeho pitevního sanitáře.

Prochází sanitáři nějakým školením, kde jsou informování o tom, co smí a co nesmí dělat?
Sanitáři prochází Kurzem pro sanitáře, který je ale všeobecný, není zaměřen přímo na obor pitevního sanitáře. Zaškolení zaměstnance pak probíhá přímo na oddělení. Jedná se často o lidi, kteří předtím prošli nejrůznějšími zaměstnáními. Ale jedná se o zdravotnické pracovníky, takže se na ně vztahují odpovídající zákonné normy včetně mlčenlivosti.

Dá se vůbec uhlídat, aby sanitář s pohřební službou nespolupracoval?
V současné době máme na našem oddělení opatření, která by tomu měla zamezit.

Jaká opatření to jsou?
Byl zrušen kontakt pozůstalých s oddělením patologie. Pozůstalí mohou nyní všechny potřebné věci vyřídit na klinickém oddělení, kde pacient zemřel. Zde jsou pak vybaveni letáčkem s potřebnými informacemi, které jim mohou usnadnit zařizování pohřbu a dalších potřebných záležitostí. Je zde výslovně uvedeno, že pohřební službu si vybírají pozůstalí sami dle svého vlastního rozhodnutí.

Pracuje v současné době u vás napadený sanitář?
Ne, dal výpověď.

Máte za něho náhradu?
Po dobu asi šesti týdnů jsme náhradu neměli. Situaci jsme provizorně řešili tím, že k nám jednou nebo dvakrát týdně dojížděl sanitář z Brna.

Jak těžké je v dnešní době vůbec sanitáře sehnat?
Je to velmi obtížné, zvláště pak v naší situaci. Je to velmi neatraktivní práce, o kterou pochopitelně nikdo nemá zájem.

------------

Praktiky mafiánů v pohřebnictví

Manažer žďárské pohřební služby Anubis Radek Kunc je podezřelý z trestných činů zorganizování těžkého ublížení na zdraví, vydírání, vydírání se zbraní a podplácení. Dvaatřicetiletý muž měl nechat letos v březnu zbít čtyřiapadesátiletého sanitáře novoměstské patologie proto, že mu nechtěl dohazovat zakázky. Poté si do nemocnice dosadil svého člověka.

Manažer žďárské pohřební služby byl v minulosti už jednou odsouzen. „V roce 2002 ho poslal soud na pět let do vězení za vydírání svědka se zbraní. V roce 2004 byl podmínečně propuštěn,“ informoval žďárský kriminalista Pavel Kubiš. Podezřelý muž je podle policie brán jako zvlášť nebezpečný recidivista.

------------

Čtěte také: Manažer pohřební služby byl kvůli mafiánským praktikám zatčen