Motorky zmizely

„O půlnoci provozní dvůr kontroloval a všechno bylo v pořádku, v pět hodin ráno si sousedka všimla, že je brána dokořán,“ uvedl bítešský hoteliér Jiří Rauš.

Toho překvapuje nejenom to, že motocykly měly zajištěná řidítka a brzdy a přesto byly odcizeny, ale i skutečnost, že o den dříve bylo ve dvoře motocyklů více než deset – a nic se neztratilo. „Patrně si je někdo vyhlédl. Hosté přijeli z brněnské Velké ceny odpoledne, motorek si asi někdo všiml. V noci zřejmě musel přijet s dodávkou a stroje do ní naložit, jinak si to nedovedu vysvětlit,“ předpokládá Rauš.

Krádež potvrdil mluvčí žďárské policie Václav Kučera. „Jednalo se o stroje Kawasaki ZX 636 C zelenomodré barvy, černou Daytonu 675 a modrobílé Suzuki 1000 R. Vzniklá škoda byla stanovena na 587 tisíc korun,“ upřesnil policejní mluvčí.

Zloději loupí i ve dne Němci však měli štěstí v neštěstí. „Motocykly měli pojištěné, kontaktovali tedy pojišťovnu v Německu a ta pro ně poslala auto,“ řekl Rauš.

Drzost zlodějů nezná mezí. Často je neodradí ani lidé v jejich blízkosti. „Zloději už i na Žďársku vyloupili dům, když majitelé spali. A i ve dne, když v domě někdo byl,“ uvedl Václav Kučera.

Nedá se však odhadnout, jak by přistižený zloděj jednal. Zda by v afektu použil násilí. „Univerzální rada neexistuje. Chytit zloděje může každý, ale hrát si na hrdinu je riskantní. Takže pokud je to možné, ihned volat policii,“ dodal mluvčí Kučera.

Policejní hlídky „obhospodařují“ rozměrné rajóny a nemohou být všude. V Bíteši má ale být státní policie posílena. „Myšlenku posílení počtu policistů vítám, protože člověk může udělat pro zabezpečení svého majetku všechno, ale nemusí mu to být nic platné,“ dodal bítešský hoteliér Jiří Rauš.