„Jestli to nestáhneš, tak dostaneš znova,“ vyhrožovali bývalému partnerovi tři podnikatelé z Polné. Protože mu navíc zlomili čelist a skončil kvůli tomu v nemocnici, dostal strach. Po deseti dnech se rozhodl, že svůj příspěvek na adresu firmy z diskusního fóra na internetu stáhne.

Tím to ale neskončilo, naopak se začal odvíjet řetězec událostí, které vyústily v policejní vyšetřování a soudní proces. Předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova přiznal, že podobný případ násilí, který by se takto týkal internetu, ještě nikdy neřešil.

„Obžalovaní byli páni v kravatách a sám jsem říkal, že jim nevěřím ani za mák. Bylo mi jasné, že lžou a celou pravdu překrucují. Tvrdili sice celou dobu, že jsou nevinní, ale po vynesení rozsudku se okamžitě vzdali odvolání,“ popisuje soudce Sova ojedinělou kauzu z minulého týdne.

Pozvali ho k sobě

A co vlastně tři podnikatele tolik rozzuřilo? Že si někdo o jednom z nich dovolil na internetu napsat: „Pozor (následuje jméno firmy a podnikatele), je to člověk bez charakteru, který nemá svědomí.“ Autor se navíc pod větu podepsal.

Jenže tím se dostal do obrovských problémů. Autora si podnikatelé pozvali do kanceláře. Jakmile vstoupil do místnosti, uviděl, že na monitoru počítače svítí inkriminovaná webová stránka. Okamžitě se dovtípil a po krátké konverzaci dostal od jednoho z nich pěstí do obličeje, až mu přerazil dolní čelist.

Verze obžalovaných před soudem byla, že poškozený přišel za nimi sám, protože chtěl půjčit peníze. S jeho přeraženou čelistí pak nemají nic společného.

Jenže je usvědčila klíčová svědkyně, která viděla, že poškozený vyšel z jejich kanceláře s oteklou tváří. Na ženu se navíc ještě před soudním jednáním snažili tlačit, aby vypovídala v jejich prospěch. Ta se jich ale nezalekla, a přestože na policii vypovídala jinak, u soudu řekla pravdu.

Násilník, který poškozenému zlomil čelist, byl odsouzen za ublížení na zdraví a vydírání k tříleté podmínce.

Jeho dva kumpáni dostali dvouletou podmínku za vydírání. Rozsudek je pravomocný, ale kauza vyvolala také několik otazníků. Například proč se podnikatelé nebránili proti tvrzení kritického článku žalobou nebo trestním oznámením pro pomluvu, ale zvolili formu násilí a vydírání.

„Zvolili cestu, která pro ně byla z hlediska satisfakce levnější, rychlejší a účinnější. Bohužel musím říci, že je na jednu stranu chápu, protože právní cestou by se nějaké satisfakce možná dočkali za několik let, neboť takovéto spory se v Česku táhnou roky. Je to u nás velký problém,“ vysvětlil Deníku advokát Pavel Dvořák ze Žďáru nad Sázavou.