Tehdy Okresní soud v Pelhřimově i odvolací Krajský soud v Českých Budějovicích přiřkly čtyřhektarový pozemek na okraji Červené Řečice arcibiskupství, které se o pozemek přihlásilo s restitučními nároky jako historický vlastník. Okresní soud v Pelhřimově vynesl rozsudek 12. ledna 2016, táborská pobočka Krajského soudu České Budějovice, kam se věc dostala po odvolání ze strany Červené Řečice, rozsudek potvrdila přesně o čtyři měsíce později, tedy 12. května 2016.

Město následně podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, a ten 27. března letošního roku prvoinstanční a odvolacím soudem potvrzený rozsudek zrušil. Okresní soud v Pelhřimově se v rámci dalšího řízení bude sporem zabývat 4. května, na kdy je nové jednání o určení vlastnického práva k nemovitosti nařízené.

Podle starostky Červené Řečice Zdeňky Bečkové poslední vývoj znamená, že by pozemek, o který se město s arcibiskupstvím už třetím rokem soudí, měl zůstat městu. Přesněji řečeno by se měl městu vrátit, neboť po předloňském pravomocném rozsudku odvolacího soudu přešel na stát, který by ho pak po vypršení všech lhůt na využití opravných prostředků převedl na Arcibiskupství pražské. „Hned jak jsem se o rozsudku Nejvyššího soudu dozvěděla, tak jsem věc konzultovala s naším právním zástupcem, a podle jeho názoru by měl teď Okresní soud v Pelhřimově rozhodnout v náš prospěch,“ řekla Bečková.

Nový seriál Naše školka připomíná dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vycházejí v tištěném i webovém vydání Deníku.
Školky mají svá tabla! Představíme děti z MŠ Olešná

Svůj odhad, jak by mělo příští rozhodování prvoinstančního soudu dopadnout, opírá o formulaci v rozsudku Nejvyššího soudu, kde se uvádí, že právní názor Nejvyššího soudu vyslovený v tomto rozhodnutí je pro soudy nižších stupňů v dalším řízení závazný.

Starostka Bečková přiznává, že poté, co prvoinstanční i odvolací rozsudek v první polovině roku 2016 nebyly pro město příznivé, už příliš nevěřila ve zvrat ve prospěch města.

Pro dovolání ale mluvila i ta skutečnost, že se podařilo v archivech nalézt grafický přídělový plán z roku 1948, z něhož vyplývalo, že vlastníkem pozemku byla v rozhodující dobu obec Červená Řečice. „Celou věcí jsem se po celou dobu hodně zabývala, protože jsem byla přesvědčena, že právo je na straně města,“ připomněla starostka.

Čtyřhektarový pozemek mezi fotbalovým hřištěm a novým hřbitovem, o který se třetím rokem město s Arcibiskupstvím pražským soudí, měla Červená Řečice zapsaný na listu vlastnictví od roku 2005. V územním plánu byla lokalita vyčleněna pro bytovou výstavbu, odhadem by zde mohlo vzniknout třicet stavebních parcel. Kdyby se na pozemek nevztahovala blokace, a následně nedošlo k soudnímu sporu, zřejmě by se zde už stavělo. „Zájem o individuální výstavbu v Červené Řečici je obrovský,“ poznamenala Bečková.

Zpěvák Tomáš Klus v roli učitele diktoval 9. června text své písně Do nebe v pelhřimovské hotelové střední škole. Diktát psali studenti v Pelhřimově ve stejný čas během dopoledne v sedmi základních a středních školách. Zároveň společným zpěvem této písně,
Festival rekordů letos nabídne i sraz kavalírů

Pokud příští týden Okresní soud v Pelhřimově rozhodne ve prospěch města a rozsudek bude pravomocný, mohla by plánovaná výstavba v lokalitě začít v roce 2019. Jestliže se ale naopak bude odvolávat druhá strana sporu, mohou se červenořečické plány znovu pozastavit.

Arcibiskupství pražské nechtělo nejčerstvější vývoj kauzy příliš komentovat. „Záležitost je poměrně komplikovaná a koordinační porada o postupu arcibiskupství proběhne až v květnu,“ uvedl v krátkém vyjádření mluvčí Arcibiskupství pražského Stanislav Zeman.

Nejvyšší soud zrušil letos v krátké době už druhý rozsudek ve sporech, kde šlo o určení vlastnického práva k nemovitostem. Přesně o měsíc dřív, 27. února, zrušil rozsudek, že čtyřicet hektarů zalesněných pozemků u Jiřic patří Kanonii premonstrátů Želiv, která si na pozemky ve vlastnictví obce dělala nárok.

Ve čtvrtek 19. dubna pak Krajský soud České Budějovice na základě závazného právního názoru Nejvyššího soudu rozhodl, že pozemky patří obci. „Rozsudek pochopitelně vítáme, jsme rádi, že soudy dospěly k takovému názoru,“ komentoval poslední vývoj ohledně „jiřického“ sporu starosta obce Miroslav Jirků.

Knihy
Bazárek knih bude pomáhat dobré věci přes celé léto