„Je to hrozná tragédie. Všechny v obci to zasáhlo. Jiřinka byla velmi pozitivní člověk. Do Budišova jezdila na kole do práce. V místě, kde se to stalo, už bylo vícero nehod. Řidiči by tam měli jezdit obzvlášť opatrně,“ zavzpomínala a varovala starostka Náramče Ludmila Jelínková.

Na smrti Jiřiny podle policie nese vinu řidička s iniciály L. M. z Budišova. Tento týden v pondělí 4. září se u okresního soudu v Třebíči zodpovídala z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Za to jí hrozil trest od jednoho do šesti let. Jako řidička totiž porušila důležitou povinnost.

Ilustrační foto
Tragická nehoda na Třebíčsku: auto za Budišovem srazilo cyklistku, ta zemřela

Nechovala se dostatečně ohleduplně, nezvládla projet levotočivou zatáčku a vyjela do protisměru. Místem v té době bohužel projížděla Jiřina P. na svém elektrokole. Obviněná řidička do ní narazila levou přední částí. Po pádu poškozená utrpěla polytrauma, tedy poranění životně důležitých orgánů, kterým při transportu do nemocnice podlehla.

„Dechová zkouška u řidičky vyloučila přítomnost alkoholu,“ uvedla po nehodě policejní mluvčí Jana Kroutilová. Obviněná řidička i díky tomu nakonec vyvázla s výchovným podmíněným trestem.

Dostala dva roky, které jí soud podmíněně odložil na zkušební dobu šestatřiceti měsíců. Kromě toho ji neminul zákaz řízení, a to na čtyři roky. Po uplynutí poloviny trestu může zažádat o podmínečné vrácení řidičského oprávnění.

Zdravotní pojišťovně musí ještě zaplatit necelých devatenáct tisíc korun. Pozůstalé pak soud s jejich nároky odkázal do řízení ve věcech občanskoprávních. „Rozsudek není pravomocný,“ upozornila nakonec mluvčí soudu Jaroslava Valášková.