A to v době, kdy je tato zvěř nejenom hájena a neloví se, ale hlavně v období, kdy kvůli zimě strádá a je tedy mnohem zranitelnější než jindy. „Je to opravdový hyenismus,“ vyjádřil se na adresu pytláka Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Neznámý pachatel za svojí kořistí daleko nešel. Na dva kusy srnčího, jež se pohybovaly na poli osetém ozimem, střílel ve čtvrtek 27. ledna s největší pravděpodobností přímo ze silnice, která vede do Březky, místní části Velké Bíteše.

Zatímco jedno ze zvířat se pytlákovi povedlo ulovit, odtáhnout si jej z pole do auta a následně i odvézt, druhý kus z místa střelby odběhl. „Myslivci z tamního sdružení si všimli stop u silnice, když kolem jeli norovat lišku. Poraněný kus srnčího, který odběhl, se potom snažili dohledat, bohužel ale bez úspěchu,“ popsal případ pytláctví Oldřich Sedlář.

Dvacet tisíc korun

Vzhledem ke krvi, která ukazovala na zranění odběhnuté zvěře, je velmi pravděpodobné, že tvor někde v ústraní stejně uhynul. „Poškozenému mysliveckému sdružení způsobil neznámý pachatel škodu, která byla vyčíslena na dvacet tisíc korun,“ informovala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Paradoxem navíc zůstává, že si pytlák počíhal na srnčí právě v době, kdy se konzumace zvěřiny rozhodně nedoporučuje. Druhý víkend v lednu totiž myslivci ve většině honiteb žďárského okresu umisťovali do krmelců krmivo obohacené o léčiva proti parazitům.

A nejméně tři týdny od doby, kdy lesní zvěř tuto předloženou potravu zkonzumuje, by se její maso nemělo jíst.

Oblíbená lokalita?

Případ pytláctví z uplynulého týdne však není v rámci žďárského okresu nijak ojedinělý. „Víme nyní, bohužel, i o dalších lidech, kteří využívají toho, že zvěř je v zimním období zranitelnější a více důvěřivá. Mají-li například zahradu na okraji vesnice a u pole, nechají díry v plotu, zvěři předkládají potravu a potom ji loví,“ upozornil Oldřich Sedlář na další závažný problém bez bližších podrobností.

Velmi brutální případ pytláctví byl na Žďársku, opět v okolí Velké Bíteše, řešen také v prosinci předminulého roku. Tehdy u obce Nová Ves pytlákovi padlo za oběť hned pět kusů srnčího – tři dospělé kusy a dvě srnčata.

Pachatel je ale tehdy nechal ležet na místě, střílel totiž zřejmě jenom pro zábavu.

A co říká o pytláctví zákon? Pachatel se dopouští trestného činu pytláctví, pokud hodnota ulovené zvěře přesáhne pět tisíc korun. V opačném případě se jedná pouze o přestupek. A za přestupek hrozí jenom pokuta, zatímco za pytláctví až dva roky odnětí svobody. Hodnota upytlačené zvěře se určuje podle nových ceníků, které se týkají všech u nás lovených druhů zvěře od jelenů, srnců, divokých prasat nebo muflonů až po zajíce, králíky nebo bažanty.

--------------

Minimální hodnoty upytlačené zvěře

Příklady v ČR lovené zvěře:

Jelen evropský

Jelen: 29 300 Kč

Laň: 24 800 Kč

Kolouch: 22 600 Kč

Srnec obecný

Srnec: 15 900 Kč

Srna: 14 100 Kč

Srnče: 13 900 Kč

Prase divoké

Kňour: 22 900 Kč

Bachyně: 17 700 Kč

Lončák: 17 400 Kč

Sele: 9 800 Kč

Zajíc polní

Bez rozd. pohl.: 3 900 Kč

Bažant obecný

Bez rozd. pohl.: 3 100 Kč

Muflon:

Muflon (kozel): 31 500 Kč

Muflonka (koza):: 22 300 Kč

Muflonče (kůzle): 22 000 Kč

Daněk skvrnitý

Daněk: 26 300 Kč

Daněla: 23 300 Kč

Daňče: 22 300 Kč

Králík divoký, ondatra pižmová, liška obecná, kuna lesní, kuna skalní atd.

Bez rozd. pohl.: 4 800 Kč

Lovné druhy kachen, husy, lyska černá, holub hřivnáč a další druhy pernaté zveře

Bez rozd. pohl.: 3 200 Kč

Zdroj: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti