Komentovat to nechce ani ona ani vedení obce. Zařízení provozované obcí přitom loni jako nejlepší ocenil pel-hřimovský odbor školství .
Zastupitelé nejprve ředitelku odvolali, což zdůvodnili hrubým porušením pracovních povinností. Trestní oznámení pak obci podle jejího webu připravila právnička.

„Oznámení bylo vypracování na základě zprávy soudního znalce a auditora a dále na zjištěných skutečnostech v agendě školy," konstatuje zápis ze zastupitelstva s tím, že podání oznámení odsouhlasili všichni zastupitelé. Starosta Petr Kapoun bližší informace odmítl s tím, že obci věc pomáhá řešit právnička. „Trestní oznámení jsme přijali a případem se zabýváme," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková. Pavlína Krátká přes jinou osobu Deníku vzkázala, že nechce věc komentovat a nepřeje si jakoukoli publicitu.

Informace o případu jsou ale veřejné, visí na webu obce. Tam historie případu začíná už 1. prosince, kdy je v zápisu ze zastupitelstva uvedeno, že na závěr jednání přišlo 25 lidí. Ti vedení obce předali petici, podepsanou hlavně rodiči dětí, a také stížnost na přístup ředitelky k pedagogům, kterou podaly pedagogické pracovnice školky.

V zápisu následuje i zmínka o tom, že ve školce byl zjištěn nesoulad v účetnictví. Závěr zápisu zní následovně: Zastupitelstvo na základě předaných peticí a už zjištěných informací rozhodlo o odvolání Pavlíny Krátké z pozice ředitelky k následujícímu dni. V zápisu z 16. prosince pak už stojí, že starosta informoval zastupitele o výběrovém řízení na novou ředitelku.

Nová ředitelka

Starosta na dotaz Deníku zdůraznil, že odvoláním ředitelky nebyla ohrožena péče o děti a že byl po celou dobu zajištěn standardní chod školky. Od února má školka novou ředitelku Šárku Havránkovou.

„Její filozofií je udržovat a podtrhávat charakter vesnické mateřské školy, kde základem je přátelské prostředí.(…) Novým trendem je orientace na přírodu. V dnešní přetechnizované době se dětem dostane pravidelný celodenní pobyt v přírodě, kde jako zázemí poslouží dřevěná chata obce s „indiánským" zázemím v obecním lese," uvádí starosta Kapoun s tím, že školka má nyní nové logo a nový web.
Podle starosty dále obec v únoru podala žádost o dotaci na moderní a bezpečné vybavení dětského hřiště s prolézačkou, domečky, skluzavkou a lanovým centrem. V přípravě jsou i tvůrčí dílny s rodiči. Den otevřených dveří je ve školce 18. března, zápis je 25. března, vždy od 8 do 16 hodin.

Výzdoba školky

Paradoxně je to právě rok, kdy Deník psal, že Sedmikráska byla první z 34 školních zařízení, hodnocených pelhřimovským odborem školství.
Obec školku v budově někdejší základní školy obnovila v roce 2011. Ředitelkou se tehdy stala právě Pavlína Krátká, která ji přebírala s 15 dětmi. „Od září 2013 jsme navýšili kapacitu na třicet dětí, a máme ji zcela naplněnou," řekla Deníku před rokem Krátká s tím, že se zkrášlením školky, kterou ocenil odbor školství, jí pomáhala i její rodina a také rodiče dětí. Jsou to právě pestrobarevně malované zdi, které příchozího zaujmou na první pohled. „Obec se o školku stará a spolupráce s ní je velmi dobrá a ve všem nás podporují. Jsme rádi, že se zase my můžeme zapojit do místních kulturních akcí, kdy připravíme program třeba pro starší lidi," zmínila před rokem Pavlína Krátká. Spolupráci si tehdy pochvaloval i tehdejší starosta Pavel Pilát.

Komentář autora
O věci jsem se dozvěděl náhodou při hledání masopustu na webu obce. Případ pro mě není příjemný tím, že se týká i lidí, které znám. Přesto jsem článek zveřejnil – už proto, že o někdejším odvolání ředitele školy v Horní Cerekvi jsme také psali. Ve snaze o vyváženost jsem neuvedl názory lidí, kteří nejsou přímými aktéry a nechtějí být jmenováni. Můj názor je, že vše spočívá v komunikaci:
1) Díry ve spolupráci školka-obec byly už před 1. prosincem, ale asi je jedna či obě strany podcenily.
2) Jako synovi učitelů mi nepřijde vhodné, aby o odvolání pedagoga spolurozhodovali rodiče – a i petice je odrazem selhání domluvy.
3) Zastupitelé při odvolání udali i jiné důvody než petici. Ale to, že nevyčkali dva týdny na reakci ředitelky, budí dojem unáhlenosti.
4) A následné trestní oznámení vnímám jako selhání snah o vysvětlení – z jedné či z obou stran.