Dva kupci poslali začátkem února peníze na účty falešných internetových prodejců. Přišli tak celkem o téměř 400 tisíc korun. V obou případech reagovali na nabídku levných stavebních strojů. Po zaplacení se však nedočkali ani malotraktoru, ani bagru.

Oklamání nejdříve žďárským policistům oznámil muž, který na internetu sháněl malotraktory. Odpověděl na inzerát, který našel na jednom z českých portálů.

„Po telefonické dohodě v angličtině muž zaslal na sjednaný účet u banky v Polsku přes šedesát tři tisíc korun. Slíbené stroje mu ale prodávající nedodal a přestal s ním komunikovat," vysvětlila policejní mluvčí Monika Pátková.

V druhém případě si poškozený na jiném, ale rovněž českém internetovém serveru sjednal nákup bagru. Prodejci po domluvě elektronickou poštou poslal jedenáct tisíc eur na účet polské banky. S bagrem se muž však neshledal a falešný obchodník se mu stejně, jako v předchozí situaci, už neozval.

Neznámí pachatelé tak způsobili škodu přes 370 tisíc korun. Oběma případy se zabývají kriminalisté, kteří zároveň varují před lákavými inzeráty na internetu.

„Takovéto nabídky se objevují i na zavedených českých serverech. Na první pohled působí věrohodně a seriózně. Jediné, co je na nich nápadné, je výrazně výhodná cena," upozornil vedoucí oddělení hospodářské kriminality ve Žďáře nad Sázavou Jan Švoma.

Lidé by si podle policistů také měli dávat pozor na nabídky levného nákupu vozidel, zemědělské techniky a podobného zboží, u kterých mají peníze zaslat na účet zřízený u zahraničních bank. Zpozornět je rovněž třeba u inzerátů, kde prodejce požaduje různé zálohy na koupi či na převoz do České republiky nebo pojištění. „Pokud se lidé stanou oběťmi takových podvodníků, je velice pravděpodobné, že nedostanou slibované zboží ani zpět své peníze," uvedla Monika Pátková.