Sedmačtyřicetiletý Milan Beneš jakékoli obvinění odmítl. U soudu řekl, že se zvěř při vyhánění z oplocenky zamotala do drátěného plotu, vážně se zranila, proto ji musel utratit. „Zvěř byla nezvykle vystresovaná. Opakovaně narážela do plotu. Srna měla zlomenou čelist, což je pro takové zvíře fatální,“ hájil se Beneš.

V Čížově vykonával pouze práci lesního hospodáře, nikoli mysliveckého. Beneš před soudem potvrdil, že zvířata usmrtil, ale udělal to proto, aby jim zkrátil utrpení. „Na místě jsem našel klacek. Srnče bylo zamotané v plotě. Dal jsem mu jednu omračující ránu do hlavy a pak druhou smrtelnou,“ popsal Beneš. Stejným způsobem zabil i srnu.

Podle obžaloby ale Beneš nebyl oprávněn tímto způsobem zvěř zabít, navíc to udělal v době hájení. Beneš ale tvrdí, že srny hájené nebyly. „Svědkyně na místě viděla tři kusy srnčí zvěře. Ty, které v oplocence zůstaly, byly v mladém věku a nebyly hájené,“ namítal Beneš. Matka srnčete podle něj z oplocenky utekla.

Obžaloba dále tvrdí, že Beneš mysliveckému spolku způsobil škodu osmadvacet tisíc korun. I to obžalovaný rozporuje. Podle něj je škoda v řádu dvou až tří tisíc korun. Vychází z ceny masa.

Před soudem vypovídal myslivecký hospodář Tomáš Novák. Ten byl policií přizván na místo události. Podle něj byla zvěř jednoznačně usmrcena v době hájení. Srna v sobě podle něj měla dva plody. Navíc podle něj měly na těle kromě smrtících rán od klacku pouze odřeniny, žádná fatální zranění.

„Pokud měla srna zlomenou čelist, pak to souviselo s těmi údery klackem,“ řekl soudu Novák. Podle něj se může zvěř v takových případech zabíjet pouze kulovou zbraní správné ráže, nebo nožem tak, aby byla smrt co nejrychlejší.

Obžaloba Benešovi mimo jiné vyčítá, že měl na místo zavolat Nováka. Beneš se hájil tím, že nevěděl, že je mysliveckým hospodářem, který má oprávnění podobné krizové situace řešit a neměl na něj kontakt. Novák se vyjádřil opět opačně. Navíc řekl, že vyhánění zvěře z oplocenky musí být velmi trpělivé.

„Zvířeti se musí dát čas, aby mělo šanci uniknout. To znamená, že se například rozebere část plotu a opatrně se k němu nažene. Pokud naráží do plotu, je lepší se na nějaký čas vzdálit, aby se zvíře uklidnilo,“ uvedl Novák.

Trestní oznámení podávali chataři, kteří byli vyhánění zvěře a jejich usmrcení přítomni. Viděli tedy i to, jakým způsobem se na místě choval obžalovaný. Zda někdo z nich bude předvolán, není zatím jasné. Soud hlavní líčení odročil na druhou polovinu února.

Mohlo by vás zajímat: Želivský klášter odhalil tajemství a otestoval srdce i sluch

Želivský klášter a varhany | Video: Deník/Jiří Kašpárek