Podmínky dohody pak schválil Krajský soud v Brně na začátku září. „Obžalovaného Nechybu poslal soud do vězení na pět let, Wagnera na čtyři. Osobně jsem přesvědčený, že pro oba obžalované bylo schválení dohody výhodné. Pokud by došlo na dokazování před soudem, hrozily jim reálně až o čtyři roky vyšší tresty,“ uvedl žalobce Jan Fichtner z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Dohoda byla možná i kvůli tomu, že oba muži s policií spolupracovali na objasnění jejich trestné činnosti. Navíc pomohli usvědčit Bureše a hrozil jim trest od osmi do dvanácti let. „Jejich vstřícný a kajícný postoj jim hodně pomohl,“ podotkl žalobce.

Muž prodával marihuanu a pervitin v kanceláři přímo v centru Velkého Meziříčí. Ilustrační foto:
Pračka špinavých peněz, naznal soud. Milion korun už dealer z Meziříčí neuvidí

Jenže vězení nebyl jediný trest, který oba obžalovaní přijali. Nechyba musí zaplatit přes tři miliony korun jako peněžitý trest a státu propadlo ještě dalších více než 600 tisíc korun, které měl na účtech. Celkem tak Nechyba přijde zhruba o čtyři miliony korun. Wagner musí zaplatit jeden a půl milionu korun.

Soud jim schválil splátky. Jenže první splátka u Nechyby je dva a půl milionu korun. Každý měsíc pak bude splácet deset tisíc korun. Wagner musí na první splátce poslat jeden milion korun.

„Je asi pravda, že u hlavního líčení by zřejmě nedostali tak vysoký peněžitý trest, ale hrozba vysokého trestu v tomto případě převážila nad ztrátou peněz. Peníze jsou totiž ve většině případů pro pachatele trestné činnosti přednější než otázka trestu,“ mínil Fichtner.

Ilustrační foto.
Drogové doupě v Meziříčí zásoboval dědic milionového majetku

Rozsudek je pravomocný. Oba obžalovaní požádali o odklad trestu, protože potřebují nějaký čas na vyřešení finančních záležitostí tak, aby byli schopni tresty uhradit v co nejkratší době.

Potrestáni byli za pěstování a prodej marihuany v letech 2018 až 2021. Za tu dobu měli vyrobit třiačtyřicet kilogramů drogy. Z toho třiatřicet kilogramů prodali a deset jim zajistila policie. Burešovi měli prodat asi dvacet kilogramů. Gram prodávali zhruba za sto korun.