"Vyhlašuji pátrání po kolaborantovi, loutce a naprostém lidském hovadu. Slyší na jméno Adam Vojtěch. Skáče, jak jiní pískají,“ napsal Osovský na síti.

Na fotografii ministra ještě umístil text ve znění: „Vyhlašuji pátrání. Pokud někdo víte, na jaké adrese se tohle individuum zdržuje, budu rád za každou informaci.“ U slova pátrání z obou stran umístil obrázek sekery.

Osovský svým příspěvkem reagoval na to, že ministr kvůli koronaviru nařídil dětem ve školách nosit roušky a pravidelně je testovat. Příspěvek v té době sdílelo kolem 1600 lidí a měl bezmála tisíc lajků a přes tři sta komentářů. Některé nabádaly k násilí a kamenování ministra dlažebními kostkami. Osovský měl s násilnými komentáři souhlasi a sám připojil názor, že po dobrém to nepůjde.

Ilustrační foto.
Motocyklista dostal smyk a zavinil nehodu: nemá papíry ani poznávací značku

Policie nakonec Osovského obvinila z podněcování k trestnému činu a vyhrožování úřední osobě. Za to mu hrozily až tři roky vězení. Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou ho nakonec uznal vinným a dal mu peněžitý trest patnáct tisíc korun. Ve středu 25. května rozsudek potvrdil Krajský soud v Brně.

„S rozhodnutím soudu o vině mého klienta nesouhlasíme. V jeho příspěvku totiž není ani jedna zmínka o tom, jakým konkrétním způsobem by mělo být poškozenému ublíženo. Jde jen o obecné formulace, kterých je plný internet. Je zajímavé, že například šibenici pro prezidenta na náměstí nikdo neřeší, ale výzvy k poskytnutí adresy ministra ano. Soud vinu mého klienta dovozuje z reakcí jiných lidí v diskuzích, což je nepřípustné. Politici musí být připravení na větší míru kritiky,“ míní Osovského obhájce Jindřich Rajchl z Prahy a upozorňuje, že rozhodnutím krajského soudu kauza nekončí: „Budeme chtít znát názor Nejvyššího soudu, proto k němu určitě podáme dovolání.“

Diskutéři u příspěvku, kteří byli stejné úrovně jako obžalovaný, identifikovali, o co jde, tedy, že má být pácháno násilí. Uložený trest je symbolický a mírný, citoval server novinky.cz státního zástupce Jiřího Moravu.

Adam Vojtěch se cítil být ohrožen na životě, proto mimo jiné požadoval po Osovském finanční satisfakci. Tu chtěl věnovat na podporu obětí trestných činů. Konkrétní částku ale Vojtěch neuvedl s tím, že její výši nechá na uvážení soudu. Soud mu ale v tomto směru nevyhověl a s případným nárokem odkázal Vojtěcha na občanskoprávní řízení. "Rozhodnutí soudu respektuji. Obecně se domnívám, že žádnému veřejnému funkcionáři nemá být vyhrožováno za to, že dělá svou práci," reagoval pro Deník na aktuální rozhondnutí soudu Adam Vojtěch.