Ať pro ty, kteří kradou zboží přímo v obchodech, tak pro kapsáře, kteří využívají nepozornosti nakupujících. „Téměř vždycky, když jdu nakupovat, mám oči na stopkách a zapnutou kabelku přes rameno. Ovšem jednou jsem byla na chvilku nepozorná a hned se mi to nevyplatilo. Nechala jsem ve vozíku v jednom supermarketu nákupní tašku, naštěstí prázdnou, a hned byla pryč. Za chybu se platí. Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nechápu, komu byla obyčejná textilní nákupní taška přínosem," přemítala pětatřicetiletá žena z Pelhřimova, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Krádeže jakéhokoliv druhu jsou nepříjemné, ale bohužel časté. Zloději totiž berou bez skrupulí takřka vše, co jim přijde pod ruku. Například nedávno došlo ke krádeži v supermarketu v ulici Na Kasárnách v Humpolci. Osmačtyřicetiletý muž tam ukradl uzeniny v hodnotě 105 korun. Muž si pod bundu ukryl dva druhy salámu a přes pokladnu prošel bez zaplacení. Za pokladnami ho ale zastavil zaměstnanec prodejny a přivolal policisty.

„Ti zjistili, že muž byl v posledních třech letech za majetkovou trestnou činnost již odsouzen, a proto mu sdělili podezření z přečinu krádeže. Muži hrozí až tři roky vězení," přiblížila pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková.

Další z řady případů se stal v Pelhřimově v supermarketu v Táborské ulici. Devětadvacetiletý muž vzal z prodejního regálu značkový batoh a schoval si ho pod bundu. Poté prošel přes pokladny, aniž by zboží zaplatil. Tam ho ale zastavili pracovníci prodejny a případ oznámili policistům.

Pozor na peněženky

Ovšem množí se i krádeže peněženek. „Neznámý pachatel využil v neděli 8. prosince nepozornosti ženy v supermarketu v ulici Na Kasárnách v Humpolci a odcizil jí z kapsy bundy peněženku. Ženě vznikla škoda ve výši dvou tisíc korun," popsala  Pátková. Aby lidé neumožňovali kapsářům přístup ke svým věcem, stačí někdy velice jednoduchá opatření. Je třeba mít na paměti, že peněženka nesmí být  snadno přístupná.

„Tomu lze předcházet i tím, že peněženku umístíme do vnitřní kapsy kabelky, kabelku zapneme a budeme ji nosit na přední části těla. Peněženku bychom neměli nechat položenou v otevřené tašce nebo kabelce, případně viditelně umístěnou v zadní kapse kalhot," upozornila Jana Kroutilová z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Dále je nutná obezřetnost na parkovištích. „Naprosto nevhodné je odložení tašek na sedadla. Každého totiž při návratu může čekat nepříjemné překvapení v podobě rozbitého okénka a prázdného vozidla," uzavřela  Kroutilová.