Útok se odehrál letos na jaře. Narkoman podle obžaloby napadl svoji sestru, která se před ním snažila bránit matku. „Když se ho pokusila zastavit, ohrožoval ji sekyrou, kterou ji zranil," popsala útok mluvčí policie Monika Pátková. Matku muž fyzicky na-padl, podle vlastních slov, po vypjaté hádce.

Bratr násadou sekery zranil sestru na rameni. Dívka spadla na zem a útočník ji pak zatlačil do skříně. Sestra pak utekla s pláčem k sousedům, kteří zavolali policii.

Matku mladík bil pěstmi do obličeje, způsobil jí pohmožděniny hlavy a krku. Napadl ale i otce, jemuž zlomil žebro. Rodiče po útoku syna zůstali ležet na zemi, kde je pak našli se zakrvácenými obličeji přivolaní policisté. Ti se museli dovnitř dostat oknem.

Útočník před policisty utekl na střechu a vyhrožoval jim, že má u sebe zbraň, a pokud se pokusí k němu dostat, zastřelí je. „Zbraň jsem neměl, ale nechtěl jsem, aby mě tam někdo zachraňoval, chtěl jsem se zabít," řekl včera obžalovaný u Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou. Když ho policisté dopadli, měl ruce pořezané žiletkou, kterou si předtím vzal na střechu s sebou. K tomu, aby slezl ze střechy, ho po třech hodinách přesvědčil až policejní vyjednavač.

„Vím, že jsem se choval nestandardně, lituji toho a všem se omlouvám," řekl čtyřiadva-cetiletý muž, který bral od čtrnácti let drogy. Podle jeho tvrzení však na něj první za-útočila sekyrou sestra, když se hádal s matkou, které vzal mobilní telefon. Sekyru jí prý z rukou vypáčil, když se proti němu rozmáchla. To tvrdil včera u soudu obžalovaný.

Tomu podle státní zástupkyně hrozí trest od tří do deseti let odnětí svobody. V době činu drogově závislý muž je obžalován hned z několika trestných činů.

K těm nejzávažnějším patří především útok matku a sestru, kterou zranil sekerou. Obžaloba to kvalifikuje jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Předsedkyně soudního senátu Blanka Jeňková to však vidí jinak. „Jde o pokus o vraždu," prohlásila včera Jeňková, kte-rá už také žádala, aby se případem jako pokusem vraždy zabýval Vrchní soud v Olomouci.

Vrchní soud má za to, že případ nesplňuje všechny znaky pokusu vraždy. Stanovil, že je třeba dalších zjištění, aby vznikl dostatečný podklad pro přenesení případu k vrchnímu soudu.

Útočník ze Sněžného je obžalován i z dalších trestných činů, mimo jiné z nedovoleného pěstování marihuany, nebezpečného vyhrožování, výtržnictví, krádeže či týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Marihuanu pěstoval na zahrádce svých rodičů, kde ji jeho matka našla a rostliny vytrhala a vyhodila. V místní pivnici zase s nožem v ruce vyhrožoval jinému muži. Byl vyšetřován už několikrát pro přestupky proti občanskému soužití. Před soudem včera vypovídalo osm svědků. Líčení ale bude pokračovat 16. listopadu. Obhájkyně obžalovaného si vyžádala znalecký posudek jeho chování a předvolání dalšího svědka. Svědectví mužovy sestry žádá státní zástupkyně.