Nikolaj Lucenko, přezdívaný Mistr Luka, mu slíbil, že za pět tisíc korun na dálku vyléčí rakovinu plic jeho družky.

Jednapadesátiletý muž ale od ledna do června postupně poslal do Jablunkova 130 tisíc korun. Lucenko si kromě částky za „léčení" řekl o další peníze na údajně mrazem popraskané trubky v bytě, na kredit do telefonu, na doplatek elektřiny, na opravu auta, na hotel i benzin. Peníze putovaly do poštovní schránky léčitelovy manželky Karmen Lucenkové.

„Strašili mě, že když jim ty peníze nepošlu, tak ukončí léčbu. Citově mne vydírali, protože věděli, že bych udělal cokoli, aby se družka uzdravila," vysvětlil zoufalý muž.

Své jméno zveřejnit nechce, protože se obává posměchu. Chce ale varovat ostatní lidi, aby se nenechali podobně zmanipulovat. Kdyby ho totiž nezastavila rodina, zřejmě by peníze posílal dál. „Stále jsem doufal, že ty schopnosti má a družku na dálku uzdraví. Prodal bych cokoli," podotkl.

Když došly úspory ze zrušeného spoření, poradili Lucenkovi muži, aby si vzal půjčku. „On do té banky skutečně šel. Jenže mu řekli, aby si pro peníze přišel druhý den. Protože Lucenkovi chtěli peníze poslat okamžitě tentýž den, tak z toho naštěstí sešlo," popsala mužova sestra.

Teprve po půl roce muž pochopil, že se stal obětí podvodníků a své peníze už zřejmě nikdy neuvidí.

„Lucenkovi tvrdili, že jsou to jen půjčky a peníze mi vrátí, ale nikdy mi nic nevrátili. Slibovali, že přijedou do Chotěboře na léčebné seance, jenže se pouze vymlouvali a nikdy nepřijeli," lituje muž.

Se sestrou požádali o pomoc policii, ale ta se případem zatím zabývat nechce, protože jim peníze posílal dobrovolně. Právník jim přesto doporučil, aby podali trestní oznámení.

Jenom z něj 
tahali peníze

„Podáme to, protože ze mě celou dobu jenom tahali peníze," je rozhodnutý muž z Chotěboře.
Když Lucenkovým řekl, co si o nich myslí, odpověděli mu, že u nich ztratil důvěru a ukončují léčbu. Pak si to zase rozmysleli a žádali další peníze. Když jim odmítl poslat padesát tisíc korun, chtěli alespoň tisícovku.

Kontaktovat léčitele i jeho manželku není snadné. Deník se je pokusil najít na jejich adrese v Jablunkově, ale tam bydlí pouze příbuzní. Ve skutečnosti manželé pobyt mění. Nyní bydlí někde v okolí Jablunkova. Dříve pobývali i v Praze.

Lucenko i jeho žena už měli problémy se zákonem. Týkalo se to různých pochybných předváděcích akcí a neobvyklých léčebných postupů. „Falšovali i recepty na léky, z nichž pak dělali různé lektvary a podávali je lidem," řekl redakci frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. „Už tehdy se jednalo o podvody s recepty, ale nejen s nimi. Měli širokou škálu činností v rozporu se zákonem a působili po celé republice," dodal Starzyk.

Muž z Chotěboře si vzpomněl, že po něm léčitel chtěl, aby si nechal napsat od lékaře recept na nějaké léky a poslal mu je. „Nevím, proč chce léky, když o sobě tvrdí, že dokáže vyléčit prakticky všechny i nevyléčitelné nemoci," nechápe sestra muže.

Zázračná léčba 
na dálku měla trvat rok

Kontakt na léčitele získal muž z Chotěboře v půli ledna z časopisu Meduňka, kde o sobě Mistr Luka tvrdil, že je fenomenální léčitel a dokáže vyléčit všechny i takzvané nevyléčitelné nemoci.

Například nemoc motýlích křídel, recidivy u leukémie, rakoviny, schizofrenie, neplodnost a umí zlepšit zrak až o několik dioptrií. K inzerátu se muž tehdy upnul a doufal, že léčitel jeho družce pomůže.

Ona o tom ze začátku nevěděla. Netušila ani, kolik peněz už její druh léčiteli poslal. Podle sestry muže těmto praktikám sama nemocná žena nikdy nevěřila. Rakovinu plic jí zjistili v roce 2010 a má za sebou chemoterapie.

Od Mistra Luky dostala za 130 tisíc korun jednu videokazetu s cvičením, přívěšek s dřevěným křížkem a ručně psanou nicneříkající diagnózu. Léčba měla trvat rok.

„Zřejmě tak dlouho ze mě chtěli tahat peníze," míní rozčarovaný muž z Chotěboře.
Definitivní zklamání přišlo, když mu Lucenkovi řekli, že na jeho družce visí celoživotní kletba, kvůli níž Lucenkovým letos v únoru mrazem popraskaly vodovodní trubky v bytě někde u Jablunkova.