Důvod? Předseda okresního žďárského soudu Tomáš Lichovník totiž rozhodl, že muž během policejního vyšetřování do vězení nepůjde. „A to na základě jeho písemného slibu, který jsem obdržel,“ vyjádřil se k případu soudce.

Deníku se podařilo zjistit, že osmatřicetiletý muž měl od roku 2006 psychicky a fyzicky ubližovat o deset let mladšímu známému. Zatímco se v pátek kriminalisté k celé věci odmítli vyjádřit s tím, že je vše v šetření, v pondělí již byli na dotazy Deníku sdílnější.

„Obviněný nutil například poškozeného pracovat na své stavbě, kde ho zavřel na několik dní. Pokud udělal něco špatně, nebo nechtěl poslechnout, vyhrožoval mu bitím. Několikrát mu dal i facku nebo ho udeřil pěstí do obličeje,“ uvedl kriminalista Pavel Kubiš.

Osmadvacetiletý muž je podle jeho kamarádů mentálně retardovaný, a právě to mohlo být důvodem, proč si ho podezřelý vybral za svoji oběť. „Muž měl nad ním jak psychickou, tak fyzickou převahu,“ doplnil Pavel Kubiš.

Deset let za mřížemi

Muž je obviněný také z toho, že svému známému vyhrožoval střelnou zbraní. „Podle poškozeného měl osmatřicetiletý muž několikrát vystřelit nelegálně drženou zbraní do dopravní značky s tím, že pokud ho známý nebude poslouchat, budou takové díry i v něm,“ řekl kriminalista s tím, že obviněný měl také poškozeného donutit, aby mu líbal nohy.

Ale ani to mu zřejmě nestačilo. Se známým proto několikrát vycestoval za prací do Belgie. „Vydělané peníze mu ale minimálně dvakrát vzal,“ podotkl Kubiš.

Obviněný měl podle policistů navíc znásilnit sedmnáctiletou dívkou. „Ve svém domě ji měl opít, a poté na ní vykonat soulož. Dívka si z osudné noci nic nepamatovala, vše se dozvěděla později,“ dodal Kubiš.

Policisté v současné době na celém případu intenzivně pracují. „Při domovní prohlídce u obviněného se nám podařilo najít zmiňovanou zbraň, která byla okamžitě odeslána specialistům, kteří zjistí, zda byla funkční a zda s ní nebyl spáchán nějaký trestný čin. Dále mimo jiné prověřujeme důvěryhodnost výpovědi poškozeného,“ dodal Pavel Kubiš.

Pokud bude osmatřicetiletý muž uznán vinným, mohl by ve vězení strávit až deset let svého života.

-------------

Kamarád: Říkal mu, že prý je jeho bílý kůň

Se svým trápením se osmadvacetiletý muž svěřoval už delší dobu svým známým. „Bál se o tom mluvit, ale vždycky když si dal třeba dvě pivka nebo se ho na to někdo zeptal, rozpovídal se,“ řekl reportérům Deníku známý poškozeného, který z obavy možné pomsty ze strany obviněného muže nechtěl zveřejnit své jméno.

Podle vlastních slov měl jeho kamarád z muže, s nímž žil ve stejné vesnici, strach. „Při nákupu si na něj nechával psát auta, mobilní telefon či sporák. Říkal mu, že prý je jeho bílý kůň,“ podotkl šestatřicetiletý muž.

Poškozený byl navíc podle svých známých osmatřicetiletým mužem bit. „Víte, měl z něho opravdu trauma. Trošku se mu ulevilo, když ho policisté zatkli. Když se ale ten dotyčný dostal znovu na svobodu, začal se zase bát. Nejde mi na rozum, jak je možné, že takový člověk není ve vězení. Vůbec nechápu naše soudy,“ dodal muž