Strážníci se do prostoru mezi ulicemi Romana Havelky a Jiráskova v Jihlavě vydali poté, co si všimli malého ohýnku v nízkém smrkovém podrostu. „Hlídka našla na břehu řeky postavený stan a před ním silně opilého muže,“ popsala policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. „Protože nebyl schopný komunikovat, prohledali strážníci i okolní prostor a nalezli druhou osobu,“ uvedla.

Slovákovi, ležícímu na zemi, už ale nebylo pomoci. „Přivolaný lékař konstatoval smrt v následku podchlazení,“ sdělila Jaroslava Slavíková. „Cizí zavinění prvotní ohledání neodhalilo. Víc prozradí až nařízená soudní pitva,“ dodala. Co přesně neštěstí předcházelo, není zatím jasné.

„Pětatřicetiletý bezdomovec, kterého se podařilo zachránit, měl v krvi 4,08 promile alkoholu a nebyl schopný podat výpověď,“ vysvětlila mluvčí. „Umístili jsme ho do protialkoholní záchytné stanice, kde ho po úplném vystřízlivění vyslechneme,“ řekla.

Nejpravděpodobnější je, že oba muži jsou momentálně bez domova a ve stanu přespávali. Pětačtyřicetiletý Slovák zřejmě v opilosti usnul a mrazivé počasí vykonalo své. „Jeho opilý kolega by bez zásahu hlídky dopadl stejně,“ tlumočila vyjádření lékaře mluvčí.

Podle policejních statistik se jedná o první letošní případ smrti v následku umrznutí na Jihlavsku.