Drogy, konkrétně pervitin užíval prakticky denně. Aby měl na svoji pravidelnou dávku, kradl a posledních několik měsíců před zatčením terorizoval svou rodinu.

Kradl jim v bytě věci, které prodával v bazaru, a svého devětašedesátiletého otce tahal k bankomatům v Jihlavě a vyhrožoval mu násilím, pokud pro něj otec nevybere peníze. Petr P. otce i několikrát fyzicky napadl. Podařilo se mu jej tak okrást o desítky tisíc korun. Kriminalisté pak toto mladíkovo chování posoudili jako loupež.

Petr P. zastrašoval i ostatní členy rodiny. Vyhrožoval, že jim do bytu hodí zápalnou láhev. Když mu bratr vyházel věci na ulici, Petr P. na něj vytáhl pistoli a tvrdil, že ho zastřelí, protože mu už je všechno jedno. Své bývalé přítelkyni vyhrožoval kvůli její výpovědi na policii.

Rodina dlouhé měsíce teror svého příbuzného snášela a omlouvala, ale zbědovaný otec se nakonec rozhodl na syna podat trestní oznámení. „Bylo toho moc. Už se to nedalo vydržet," řekl otec do policejního protokolu.

Petr P. letos v březnu skončil ve vazbě. Policie se obávala, že by neustále zdrogovaný Petr P. mohl někomu z rodiny skutečně ublížit. Vyhrůžky totiž stupňoval a celá rodina měla z agresivního příbuzného velké obavy.

Případ Petra P. řešil soud v Jihlavě. Vytáhlý mladík v džínách a košili během včerejšího hlavního líčení seděl na lavici obžalovaných s rukama opřenýma o kolena a neustále si otíral uslzené oči. Těžko říct, jestli skutečně litoval svého chování, nebo už tušil, že příštích pár let prožije ve vězení. V každém případě se Petr P. ke všemu přiznal. „Všeho lituji," prohlásil.

Soud k lítosti obžalovaného přihlédl. Přestože mu za krádeže, vydírání, nebezpečné vyhrožování a loupež hrozilo vězení od dvou do deseti let, dostal pouze tři a půl roku nepodmíněně. Trest si má odpykat ve věznici s ostrahou a musí se ambulantně léčit ze závislosti na pervitinu.

Justice se snaží i o mravní nápravu

Petr P. už byl třikrát soudně trestán za majetkovou trestnou činnost. Včerejší rozsudek je souhrnný za předešlé krádeže. Násilí vůči rodině se dopouštěl v podmínce, proto musí počítat s tím, že mu soudy ke včerejšímu trestu přičtou ještě asi dalších osm měsíců.

Středečníí rozsudek je pravomocný. Petr P. i státní zástupce se vzdali možnosti odvolání. Stání zástupce Ivo Novák upozornil, že ze začátku se Petr P. obvinění bránil, ale později svůj postoj změnil a ke všemu se přiznal. „Pokud by svůj postoj nezměnil, navrhoval bych dnes trest mezi šesti a sedmi lety," upozornil Ivo Novák. Žalobce ocenil zejména to, že Petr P. netrval na osobním výslechu poškozených, čímž své příbuzné ušetřil dalšího traumatu.

Soudce Vladimír Sova s argumenty žalobce souhlasil a na obžalovaného apeloval, že pokud by se mělo něco podobného opakovat, nemůže počítat s žádnou shovívavostí. „Obžalovaný by měl mít šanci napravit to, co spáchal. Ukradené věci se dají vrátit, ale ublížit vlastním rodičům, to je věc, která se dá těžko napravit. Šance tu je, pokud obžalovaný za svou kriminální minulostí udělá tlustou čáru. Jedině tak ještě může svým rodičům dát šanci, aby si jednou mohli říct, že se přeci jen vzpamatoval a mohou ho mít rádi. Měli jsme řadu případů, kdy lidé už takovou šanci nedostali, protože rodiče mezitím zemřeli," snažil se soudce na obžalovaného zapůsobit i po lidské stránce.

„V každém zápolí dobro se zlem a na obžalovaném nyní je, aby dokázal, že to zlo, které v něm je, dokáže potlačit, a umí svým rodičům také udělat radost a být k nim slušný," dodal soudce.