Za dramatických okolností brutálně napadli dozorce ve Věznici Všehrdy na Chomutovsku. Útěk se jim nezdařil. Místo vytoužené svobody má Petr K. s kumpánem na krku obvinění z pokusu o vraždu strážného.

„Vychovatelé z výchovného ústavu se o zmiňovaném mladíkovi z Jihlavy vyjadřovali tak, že vše co dělal, bylo spojené s plánováním útěku. Povedlo se mu to asi třicetkrát,“ poznamenal jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Za loupež a pokus o těžkou újmu na zdraví byl Petr K. jihlavským soudem odsouzen na třicet měsíců.

„Šlo o pouliční loupež, kdy se někoho pokusil násilím okrást. Další oběť zkopal na ulici,“ přiblížil chování mladíka Novák.

Za loupež dostal mladík z Jihlavy roční trest, za rvačku osmnáct měsíců. Proti verdiktu se Petr K. neodvolal a putoval rovnou do vězení. Stíhán byl vazebně, takže nehrozilo, že se bude nástupu do vězení vyhýbat. V plánování útěku pokračoval i ve vězení.

Loni osmnáctého listopadu v noci pak společně s nezletilým spoluvězněm přešel od plánování k činům. Pod záminkou, že se něco stalo, vylákali na celu dozorce.

Na cele byli tou dobou tři odsouzení, ale třetí se do napadení a útěku nezapojil.

„Jak dozorce do cely vstoupil, zákeřně ho napadli. A nebyl tam nikdo, kdo by mu pomohl. Napadli ho ošklivě, brutálně. Měl ošklivá zranění,“ popsal Deníku už dříve pod podmínkou anonymity člověk seznámený s událostmi.

Podle zdroje odsouzení mladíci strážného surově zmlátili, sebrali mu klíče a chtěli se dostat ven z vězení. To se jim nakonec nepovedlo. Během krátké doby byli oba útěkáři dopadeni.

Kriminalisté mladíky obvinili z pokusu o vraždu. Dozorce skončil s vážnými zranění v nemocnici, útok přežil. Mladíkovi z Jihlavy hrozí až dvacet let vězení, mladistvému kumpánovi polovina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vlakem z Jihlavy do Pacova se dá jet téměř za polovinu. Stačí chtít tarif VDV

Lidé mohou jezdit vlakem na Vysočině za poloviční cenu, ale vůbec o tom neví. | Video: Deník/Martin Singr