Mladík, který je v současné době ve vazební věznici v Brně, kvůli tomu stanul před žďárským okresním soudem.

Požadoval tisíce za rozbitý motor

„Opravoval jsem jednomu muži v Novém Městě vůz. Udělal jsem při tom ale chybu a rozbil jsem mu motor. Chtěl po mně škodu uhradit. Tvrdil, že mu musím zaplatit pětadvacet tisíc korun. Potřebnou částku jsem ale neměl a nevěděl, jak ji sehnat,“ vysvětloval důvod svého jednání Milan K. ze Žďáru.
Podle svých slov nechtěl o peníze žádat svého otce. „Zrovna jsme byli rozhádaní. Opravdu jsem nevěděl, jak se z té situace dostat. Ten člověk mi den co den dluh připomínal. Pořád mě vydíral. Vyhrožoval mi, že jestli to neuhradím, zmlátí mě. Měl jsem strach,“ vypovídal dále devatenáctiletý mladík, který odmítá totožnost svého „zákazníka“ prozradit.

Jeho otec v pondělí u soudu tvrdil, že si nedokáže jednání svého syna vysvětlit. „Nikdy v životě nic neukradl. Nevím, proč za mnou nepřišel a nesvěřil se mi. Asi se bál, že mu vyčtu, že se do takového kšeftu vůbec pustil,“ pronesl otec obžalovaného.

Milan K. před žďárským okresním soudem svých činů s pláčem litoval. „Bylo hrozné, co jsem udělal. Vůbec nevím, co mě to napadlo. Ty tři měsíce, které jsem už ve vězení strávil, mi jsou opravdu dobrou školou. V životě bych něco takového už neprovedl,“ tvrdil Milan.

Podle obžaloby přepadl mladík pět starších žen ve Žďáře a jednu v Novém Městě na Moravě. Všechny loupeže měly stejný scénář. Mladík si náhodně vyhlédl důchodkyni, rozběhl se za ní, strčil ji do zad, a když oběť padala, vyrval jí z ruky tašku nebo kabelku. Pak z místa utekl.

Mladík se policii ke všem útokům přiznal a jejich průběh jim popsal. „Některé okamžiky už mi ale splývají. Byl jsem vždycky strašně nervózní,“ řekl obžalovaný.

Ukradený telefon prodal za pětistovku

K prvnímu incidentu došlo 22. března před šestou hodinou večer. „Bylo to v ulici Neumannova u tamních garáží. Vybral jsem si tohle místo schválně, věděl jsem totiž, že tam na sídlišti žije více starších lidí, a není to tam tolik na očích. Napadlo mě to asi týden před tím, než jsem se k tomu odhodlal,“ rozpovídal se Milan K.

Než se mladík k útoku odhodlal, přešlapoval prý u garáží asi půl hodiny.

„Ta paní šla po chodníku, rozběhl jsem se a strčil do ní. Jak padala, vytrhl jsem jí tašku. Z místa jsem utekl ke Stavišti, kde jsem věci prohledal. Našel jsem tam klíče, lampičku na hřbitov a mobil. Všechny věci, kromě telefonu, jsem zahodil. Mobil jsem pak za pětistovku prodal nějakému klukovi,“ popsal průběh svého prvního přepadení Milan K.

Devatenáctiletý násilník stanul před žďárským okresním soudem. Během března a dubna letošního roku přepadl Milan K. podle obžaloby ve Žďáře nad Sázavou a v Novém Městě na Moravě celkem šest starších žen. Vše prý dělal proto, že potřeboval splatit dluh.

Největší „úspěch“ měl zloděj ve třetím případě, a to 4. dubna. Tehdy si vyhlédl šedesátiletou ženu, která po třetí hodině odpoledne procházela po ulici Neumannova. „Opět jsem se za ní rozběhl, vrazil jí do zad, až upadla, a při tom jsem jí sebral tašku. Utekl jsem zase ke Stavišti,“ vyprávěl devatenáctiletý Milan K.

Když se do tašky podíval, zjistil, že je v ní téměř devatenáct tisíc korun. „Dost mě překvapilo, že je tam tolik peněz. Zaplatil jsem z nich tak část dluhu,“ dodal mladík.

K dalšímu přepadení se Milan K. odhodlal až po dvaceti dnech. „Čekal jsem opět v ulici Neumannova. Byl jsem nervózní a vystresovaný. Přepadení mělo znovu stejný průběh,“ podotkl. Poslední a nejbrutálnější útok provedl devatenáctiletý mladík 29. dubna v ulici Žďárská v Novém Městě na Moravě.
„Bál jsem se, že by mě ve Žďáře mohl už někdo chytit, proto jsem odjel jinam. Místo i ženu jsem si vybral úplně náhodou. Zase jsem se rozeběhl, vrazil do ní a vzal jí tašku. Pak jsem z místa utekl,“ uvedl mladík.

Žena však po nárazu spadla z prudké meze. Při tom si poranila páteř a hlavu. Násilníka se kriminalistům podařilo zadržet hned druhý den, tedy 30. dubna, ve Žďáře.

Žádost Milana K. o propuštění z vazby okresní soud zamítl. „Jedním z důvodů tohoto rozhodnutí je, že by se obžalovaný mohl kvůli možnému trestu pokusit utéct nebo se skrývat. Hrozí mu totiž odnětí svobody v rozmezí dva až deset let,“ řekla soudkyně Ilona Moučková.

Okradená seniorka chtěla Milanovi poslat do vězení sladkosti

Žďár nad Sázavou/ Dlouhou dobu se z přepadení Milanem K. nemohla vzpamatovat pětašedesátiletá Karla L. ze Žďáru nad Sázavou.
Devatenáctiletý mladík na ženu zaútočil přímo za bílého dne na Velikonoční pondělí.

„Vracela jsem se zrovna ze hřbitova na Zelené hoře, kde jsem upravovala hrob. V autobuse jsem si vzpomněla, že mě kamarádka zvala na návštěvu. A tak jsem se rozhodla, že se u ní zastavím,“ popisovala chvíle před přepadením starší žena. Seniorka vystoupila na autobusové zastávce v ulici Neumannova a vydala se za přítelkyní.

„Cítila jsem, že mě někdo sleduje, a slyšela jsem dupání. Pak jsem dostala ránu do zad a skončila na zemi,“ vzpomínala Karla L.
Když zjistila, že jí vzal mladík tašku, volala na něj. „Chtěla jsem, aby mi vrátil aspoň klíče. Nešlo mi tak o mobil ani o peněženku. Ale on mě neposlouchal a běžel dál. Snažila jsem se ho dohnat, ale bolela mě kolena,“ vypovídala před soudem žena.

Zloba v seniorce podle jejích slov zůstávala dlouho. „Kdyby mi vrátil aspoň ty klíče, když jsem na něj volala, tak bych se ani tolik nezlobila. Ta bunda a černá kapuca, které měl na sobě, mě pronásledovaly dlouho,“ podotkla.

Přesto mu pětašedesátiletá Karla L. odpustila. „Dostala jsem od něho dopis, ve kterém mi to vysvětlil. Všeho litoval, a tak jsem se to snažila tak nějak pochopit. Dokonce jsem mu chtěla do vězení poslat i nějaké sladkosti,“ dodala Karla L. ze Žďáru. (lk)