David v červnu odmítl zastavit a ujížděl před policejní hlídkou z Třebíče směrem na Telč.

Policisté museli během pronásledování použít služební zbraň a po ujíždějícím autě vypálili několik desítek ran. Celkem vyprázdnili tři zásobníky. Dvě kulky zranily i Jana Davida. S prostřeleným kolenem a holenní kostí skončil v nemocnici a poté i ve vazbě.

Pondělní rozsudek je pravomocný. David i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Muže z Ostravy soud potrestal za násilí proti úřední osobě se zbraní, maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení pod vlivem návykové látky.

Jan David byl v době, kdy byl pronásledován policií, pod vlivem pervitinu. To byl hlavní důvod, proč se rozhodl před policejní hlídkou ujíždět. Za řízení pod vlivem drogy už byl totiž v minulosti jednou odsouzen.

Před soudem se ke všemu přiznal a bez námitek přijal i trest. David byl stíhán vazebně. Zrnění doléčoval ve vězeňské nemocnici. David nevyloučil, že bude mít trvalé následky.

Podle státního zástupce Zdeňka Špačka byl zásah policie adekvátní. Během pronásledování policisté mířili pod auto, ale v konečné fázi u Štěměch zasáhlo několik kulek i modrou Škodu Octavia, v níž David ujížděl. Kulky zasáhly zadní okno a některé skončily v zadních sedačkách. David si uvědomoval, že ujížděním a následným útěkem do lesa riskoval vlastní život.

Podezřelé octavie, v níž seděl Jan David, si policisté všimli nad ránem v Sucheniově ulici v centru Třebíče. Auto zaujalo jednoho z policistů. Policista se podle jednoho z markantů domníval, že může jít o auto, které před časem ujelo od čerpací stanice bez zaplacení.

„Hlídka chtěla vozidlo zastavit, ale řidič nereagoval a začal ujíždět směrem ven z města na Červenou Hospodu a dále ke kasárenské křižovatce," informovala tehdy krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ujíždějící auto začaly pronásledovat i další policejní hlídky a snažily se řidiče přimět, aby zastavil. Všechny pokusy ale byly marné. Řidič dál ujížděl vysokou rychlostí a ohrožoval ostatní řidiče. Za Štěměchy uhnul ujíždějící řidič na cestu k lesu. Varovné signály řidič stále ignoroval a snažil se hlídku z cesty vytlačit. „Na cestě už policisté vystřelili varovné výstřely. U lesa zastavil, ale když policisté chtěli vystoupit, řidič zařadil zpátečku a najel do policejního auta," popsala pronásledování Dana Čírtková.

Policisté poté několikrát na auto vystřelili. Na kraji lesa musel nakonec řidič zastavit. Prorazil totiž vanu u auta. David využil asi dvousetmetrového náskoku a již zraněný utekl do lesa, kde se přikryl větvemi. Policisté už Davida nepronásledovali a zavolali další posily. Ještě nad ránem se jim podařilo uprchlíka vypátrat poblíž Chlístova asi tři kilometry od místa, kde auto opustil. Byl vážně zraněný, podchlazený a na pokraji smrti.

Ke zranění Davida mohlo podle zasahujícího policisty dojít ve chvíli, kdy se snažil prostřelit kolo u auta. David v tu chvíli zařadil zpátečku a rychle se rozjel.

Auto, s nímž David ujížděl, bylo ukradené v Příboru a mělo kradené registrační značky. U soudu vyšlo najevo, že David auto neukradl, pouze jej převážel. Návrat z vězení pro něj zřejmě nebude návratem do neznáma, protože má dobré pracovní hodnocení. Pracoval pro úklidovou firmu a vedení firmy se nechalo slyšet, že u nich má práci zajištěnou i po návratu z vězení.