Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionová loupež: Pachové stopy nestačí, řekl soudce

Brno, Střítež – Krajský soud v Brně zprostil obžaloby ukrajinský pár Taťjanu Lopojdovou a Andreje Patskana, kteří podle obžaloby 15. srpna 2012 ve Stříteži na Jihlavsku s brokovnicemi v ruce přepadli transportní vůz bezpečnostní firmy a odnesli si lup 4,5 milionu korun.

31.3.2016
SDÍLEJ:

Jedním z klíčových důkazů obžaloby byly pachové stopy Lopojdové a Patskana, které se našly na místě činu. To však zpochybnila obhájkyně obžalovaných. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Dvoučlennou posádku měli spoutat a zanechat v nákladovém prostoru dodávky.

Jedním z klíčových důkazů obžaloby byly pachové stopy Lopojdové a Patskana, které se našly na místě činu. Jenže obžalovaný pár během soudního procesu předložil důkazy, že byl v době činu na dovolené v Rusku. Prokázali to například účtenkami a fotografiemi z dovolené. V den spáchání činu navíc přecházeli hranice na jihu Ruska, o čemž svědčí záznam pasové kontroly. Proto soud nakonec konstatoval, že se nepodařilo prokázat, že by loupež spáchali obžalovaní.

Logický řetězec událostí

„Obžaloba spočívala na nepřímých důkazech (pachové stopy), kdy není možné tento důkaz přijmout bez toho, aniž by tvořil logický řetězec událostí na sebe navazujících v souvislosti s jinými důkazy," zdůvodnila rozsudek mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Obhájkyně obžalovaného páru Helena Martiňáková z Prahy Deníku řekla, že tento případ zpochybňuje kriminalistickou metodu pachové identifikace jako takovou.

„Byla jsem přesvědčená, že se případ ani nedostane k soudu, protože jsme hned na začátku vyšetřování předložili jasné důkazy, že klienti byli v době činu na dovolené, proto nemohli být na místě činu. Vždycky jsem si myslela, že je identifikace pachových stop spolehlivá metoda, ale nyní už si to nemyslím a pochybuji o její spolehlivosti. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet," míní Martiňáková.

Srovnání pachových stop (konzerv, pozn. autora) vyhodnocují speciálně cvičení psi. Podle obhájkyně mohl být pes vědomě či nevědomě ovlivněn psovodem, nebo byla celá identifikace zmanipulovaná či jinak ovlivněna.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Jiří Morava ještě zvažuje odvolání. „Zatím se k rozhodnutí soudu nebudu vyjadřovat. Případ ještě nekončí. Jakmile dostanu písemné vyhotovení rozsudku, zvážím další postup," uvedl Jiří Morava. O vině obžalovaných je ale přesvědčen a alibi s dovolenou jsou podle něj falešné a dopředu připravené.

Kromě pachových stop předložila obžaloba například hlasovou identifikaci či informace z počítače, které se týkaly zbraní, ale podle obhajoby ani tyto důkazy nemohly u soudu uspět, protože byly buď znehodnoceny postupem vyšetřovatelů, či jinak zmanipulovány. Na místě se nenašly žádné přímé důkazy, například DNA, daktyloskopické, trasologické stopy či kamerové záznamy, které by přímo s činem spojovaly ukrajinský pár. Detektivové podle obhájkyně začali pár stíhat v listopadu 2014.

„Pan Patskan tehdy ve vězení navštěvoval známého, který byl podezřelý z jiné loupeže, ale nikdy z ní nebyl obviněn. Vyšetřovatelé z toho vydedukovali, že by Patskan mohl spáchat loupež ve Stříteži, proto jemu a jeho manželce odebrali pachové stopy, a světe div se, ony se shodovaly s těmi z místa činu," nastínila obhájkyně Helena Martiňáková.

Přestože v případu loupeže padl zprošťující verdikt, bude kromě státního zástupce zvažovat odvolání i obhajoba. Andrej Patskan byl totiž kromě loupeže ještě obžalován z pěstování marihuany. Za zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy si Patskan odnesl čtyřletý nepodmíněný trest. Proto i nadále zůstává ve vazbě. V průběhu trestního řízení žádal několikrát o propuštění z vazby, ale soud jeho žádost vždy zamítl. Z reakcí žalobce i obhajoby je velmi pravděpodobné, že se zamotaným případem bude ještě muset zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Autor: Roman Martínek

31.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení