Teprve osmadvacetiletý muž z Prahy se v neděli 3. května před polednem zastřelil v hotelovém pokoji v centru města. Motiv činu vyšetřuje policie.

„Nezjistili jsme, že by na smrti muže měl podíl někdo cizí. Okolnosti případu i motiv činu prověřujeme. S ohledem na rodinu nebudeme k případu sdělovat další podrobnosti," informovala policejní mluvčí Monika Pátková.

Podle informací Deníku se muž zastřelil legálně drženou zbraní. Dopis na rozloučenou, v němž by muž svůj čin vysvětlil, nebyl nalezen. Není proto vyloučeno, že nemuselo jít o plánovaný čin, ale o náhlý zkrat či reakci na neočekávanou životní situaci.

Tři desítky modelářů na srazu

Muž patřil k výpravě jednačtyřiceti lidí ubytovaných v hotelu Lanete. Šlo o sraz modelářů, kteří se zabývají malováním různých druhů figurek. Na srazu kromě samotného malování si mezi sebou vyměňují zkušenosti.

„Tato skupina k nám jezdí každý rok. Minulý týden u nás byli ubytováni od čtvrtka do neděle. K tomu, co se stalo, se nebudu vyjadřovat, protože k tomu nemám oprávnění. Případ vyšetřuje policie," konstatoval jednatel firmy Ladislav Němec. Pouze potvrdil, že šlo o mezinárodní sraz modelářů z několika zemí, například ze Slovenska či Slovinska.

Od začátku letošního roku do konce dubna spáchalo sebevraždu už sedmnáct lidí, z toho byly dvě ženy. Od roku 2012 se počet dobrovolných odchodů ze života mírně zvyšuje, vloni dosáhl počet sebevražd na Vysočině hranice šesti desítek.

Do konce letošního dubna se na Vysočině zabilo sedmnáct lidí.

Nejčastějším způsobem je oběšení a skok z výšky. Následuje zastřelení a otravy nejrůznějšími léky či jedy. Nejčastěji páchají sebevraždu muži. Bohužel mezi těmi, kdo si sáhnout sami na život, jsou velmi často i mladí lidé.

„V tomto směru byl nejhorší rok 2013. Nejmladšímu bylo osmnáct let," upozornila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

V roce 2012 a 2013 se nejvíce sebevražd stalo na Žďársku, v uplynulém roce bylo na Třebíčsku.

„Riziko sebevraždy to není otázka nějakých depresí, dluhů či nešťastné lásky. Například lidé postiženi schizofrenií nebo jinou těžkou psychickou nemocí jsou také ve velkém ohrožení," řekl před časem Deníku Martin Šťastný, vedoucí klinický psycholog Psychiatrické nemocnice v Jihlavě.

Důkazem může být například i schizofrenička Barbora Orlová, která loni vtrhla do žďárské střední školy, kde pobodala studenty a jednoho zabila. Vzala si i rukojmí a nahlas vykřikovala, že chce, aby ji policisté zastřelili, protože chce zemřít. Podle znalců je Orlová nepříčetná a musí se léčit.

O sebevraždě uvažoval i Robin Vohlídal z Jihlavy, který tento týden stanul před soudem kvůli tomu, že jako bankéř využil svého postavení a informací a vzal z účtu klienta banky patnáct milionů korun. Deset milionů utratil pro svou potřebu a velkou část peněz prosázel na internetových sportovních sázkových kancelářích. Vohlídal má diagnózu patologický hráč.

„Uvažoval jsem o sebevraždě, ale to není řešení. Rozhodl jsem se přijmout trest a začít znovu," řekl u soudu Vohlídal.