Jde o vystudovaného farmaceuta Jiřího Majera, který pochází z Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku.

Majer pracoval rovněž v lékárně v okrese Praha-západ, kde kriminalisté minulý týden zajišťovali důkazy. Navíc není vyloučeno, že i další z obviněných měli blízko k lidem spojeným s farmaceutickým průmyslem či s kontakty na lékárny.

Jeden z nejrozsáhlejších pří-padů svého druhu za posledních několik let vyšetřují detektivové z Vysočiny.

Minulý týden obvinili tři muže a dvě ženy ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy velkého rozsahu. Všichni skončili ve vazbě a hrozí jim trest od osmi do dvanácti let vězení.

Policie na kauzu uvalila informační embargo. Jihlavský státní zástupce Jiří Morava a krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková pouze potvrdili, že případ vyšetřují, ale o podrobnostech kauzy zatím odmítají mluvit.

Organizovaný gang měl podle informací Deníku získávat léky, především hypnotika, na falešné recepty už od roku 2013. Jak přesně podvod fungoval, zatím není jasné. Léky pak pachatelé prodávali různým lidem po celé republice.

Zákazníky sháněli i přes internet. Léky jako neurol, lexaurin či diazepam prodávali za cenu několikanásobně vyšší. Na nelegálním prodeji museli vzhledem k obvinění vydělat miliony korun.

„Ti, kdo léky kupovali, museli být na těchto lécích závislí, když za to byli ochotni dávat takové peníze," míní lékárník, který zná okolnosti případu, ale nechce být v této souvislosti jmenován kvůli obavě ze ztráty zaměstnání.

Deníku se podařilo zjistit, že Jiří Majer mimo jiné pracoval i v lékárně v okrese Praha-západ, kde detektivové 
s pracovníky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý týden od pondělí několik dní zajišťovali případné důkazy. Zajímali se především o informace v počítačích v souvislosti s prodejem léků na předpis. Podle informací Deníku je mezi obviněnými i dcera majitelky této lékárny. Jakou roli v případu přesně měla, není jasné.

„Je to nesmysl a není to vůbec vyřešené. Mně úplně vynechejte, já mám všechno v pořádku a nic vám do toho není," reagovala majitelka lékárny na dotaz Deníku ohledně obvinění její dcery. Redakce jméno majitelky zná, ale s ohledem na citlivost případu nebude uvádět její jméno.

Informace k falešným receptům odmítá poskytnout také SÚKL.

„Vzhledem k tomu, že šetření policie stále probíhá, nemůžeme v tuto chvíli poskytnout jakékoli vyjádření," konstatovala mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Syn Matky Terezy

Jiří Majer bydlel od dětství v Golčově Jeníkově. Byl jedináček a vychovávala ho matka, které lidé ve městě na periférii Vysočiny říkali Matka Tereza. Přezdívku získala pro svou dobrosrdečnou povahu.

Často se totiž různými způsoby snažila pomáhat lidem v nouzi. Paradoxní je, že místní tvrdí, že se výchova matky na Majerovi negativně podepsala, což se projevovalo jeho uzavřeností a podivínským chováním. Mnohdy například postával na různých místech ve městě a dlouze pozoroval okolí, což na některé lidi působilo divně.

„Co se týká občanského soužití, tak s ním nikdy, alespoň, co si pamatuji, žádné problémy nebyly," vzpomíná bývalý policista a současný místostarosta Golčova Jeníkova Miroslav Mrkvička.

Zvláštní člověk

Majer nakonec vystudoval farmacii a matka na něj byla v tomto směru velmi hrdá. Když zemřela, Majer její smrt velmi těžce nesl.

Na praxi byl i v místní lékárně, kde nezanechal dobrý dojem, stejně jako v mnoha dalších lékárnách, kde pracoval. Všichni majitelé lékáren, pro něž Majer pracoval, se shodují na tom, že byl zvláštní člověk.

„Nechce se mi o tom příliš mluvit. On je tak trochu tragická postava. Je strašně snadno manipulovatelný. Pokud on bude potrestaný, tak jsme nespravedlivá společnost. On do vězení jít nemůže, protože by tam umřel. Ani na vojnu ho nevzali, protože by tam nevydržel.

Dlouho jsem nad ním držel ochranou ruku, ale nakonec jsme se rozešli ve zlém. Tehdy, ale to už je asi patnáct let, mi udělal finanční škodu.

Soud nakonec rozhodl, že mi musel peníze splácet," svěřil se Deníku lékárník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Majer pracoval i v několika lékárnách v Čáslavi a Třemošnici na Chrudimsku. Ani tam nezanechal dobrý dojem.

„Dost se nechal ovlivnit jinými lidmi. Myslím, že ho někdo k trestné činnosti mohl i zneužít. Samozřejmě to mohl dělat i pro peníze, ale také proto, aby si kompenzoval své mindráky, nebo se mohl chtít někomu zavděčit. Také měl tendence mnoha lidem v jejich přání vyhovět, býval i často nemocný," vzpomíná na Majera lékárnice z Golčova Jeníkova Alžběta Krenková.

Majer se v posledních několika letech zdržoval ve středních Čechách a v Golčově Jeníkově už má pouze uvedenou trvalou adresu na městském úřadu.