Po Pavlu Hrůzovi vyhlásila česká policie celostátní pátrání 12. března, tedy šest dní po únosu. Zhruba v tentýž den se informace o ztraceném Čechovi objevily i na internetových stránkách Interpolu. Zatímco mezinárodní organizace zveřejnila Hrůzův podrobný popis včetně jmen rodičů, mateřského znaménka, značek náramkových hodinek a identifikační informace k jeho mobilu a počítači, na českých policejních stránkách je k dispozici pouze popis jeho osoby (postava, barva vlasů, očí, střih vousů a znalost jazyka). Podrobný popis chybí.

Interpol uvádí, že se Pavel Hrůza ztratil v Libyi 6. března. Domluví se anglicky, německy a arabsky.

Rodina z Velkého Meziříčí nemá o Hrůzovi žádné informace. S médii nechtějí komunikovat. Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí (MZV) Deníku řekla, že si rodina nepřeje, aby úřad podával veřejnosti jakékoli informace týkající se rodiny. „S rodinnou jsme od začátku v úzkém kontaktu. Nabídli jsme jim psychologickou pomoc. Zda ji využili, nebudeme komentovat," řekla Deníku mluvčí úřadu Michaela Lagrónová.

Podle ní rodině v tuto chvíli nezbývá nic jiného než čekat, jak dopadnou snahy českých a zahraničních diplomatů a nalezení jejich příbuzného a případného vyjednávání o propuštění.

„Jde o akci tajných služeb a i rodina musí čekat, jak vše dopadne. Všechny informace, které se u nás v tisku objeví, jsou překládány, a pokud by obsahovaly citlivé informace, mohly by ohrozit pátrání," upozorňuje mluvčí.

Může být v zahraničí

Čtyřicetiletý Pavel Kudrna z Jihlavy je v pátrání Interpolu od 17. ledna 2012. Česká policie Kudrnu zařadila do pátrání až 24. května 2012. Zajímavé je, že Interpol po něm pátrá jako po pohřešovaném, zatímco česká policie ho vede jako hledaného. „Po Pavlu Kudrnovi bylo vyhlášeno celostátní pátrání kvůli podezření ze spáchání majetkové trestné činnosti. V databázi Interpolu se objevil, protože je důvodné podezření, že se může pohybovat v zahraničí," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle informací Deníku dostal Kudrna už v roce 2011 u Okresního soudu v Jihlavě podmínku za řízení v opilosti.

Také u něj se informace zveřejněné Interpolem a českou policií liší. Zatímco česká policie opět přináší pouze strohý popis osoby, Interpol uvádí, že má Kudrna tetování na hrudi, nosí stříbrný prsten na pravém malíčku a také u něj jsou uvedena jména rodičů.

V databázi Interpolu figuruje celkem jednašedesát Čechů. Většinou jde o hledané zločince na útěku. Jde o jednačtyřicet mužů, mezi nejznámějšími jsou český kontroverzní podnikatel Viktor Kožený či lupič František Procházka, který v roce 2007 s komplicem ukradl přes půl miliardy korun z bezpečnostní agentury. Hledané jsou i čtyři ženy. Pohřešovaných je jedenáct mužů včetně jednoho chlapce Jana Nejedlého a pět žen, z toho jsou dvě dívky.