Před několika dny ji tam poslal Okresní soud v Jihlavě. Na Doležalovou totiž v únoru soudce Zdeněk Chalupa vydal zatykač. Došla mu totiž trpělivost, protože Doležalová svým přístupem zmařila několik nařízených hlavních líčení.

Podle informací Deníku se Doležalovou podařilo dopadnout v okolí Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde má mít příbuzné.

„Paní Doležalové nebylo možné doručit obsílku k soudu a nebylo ji možné kontaktovat na žádné adrese, kde se v poslední době zdržovala. Proto na ni soud vydal zatykač. Nyní už nebrání nic tomu, aby mohly být její případy projednány," vysvětlil jihlavský státní zástupce Jan Kadlec.

Doležalová s rozhodnutím soudu nesouhlasí, a proti uvalení vazby si podala stížnost. Řešit ji tak bude muset v nejbližší době ještě Krajský soud v Brně.

Dana Doležalová je spolu se svým bývalým druhem Pavlem Okapalem obžalována z ohrožování mravní výchovy dětí, kterých má Doležalová celkem šest. Souzeni jsou samostatně. Okapal už je nějakou dobu ve vězení za to, že před časem vyhrožoval Jakubu Doležalovi sekerou, který se zastal své matky. Okapal původně dostal podmínku, ale protože nedodržel zákaz požívání alkoholu, skončil za mřížemi.

Oběma nyní hrozí vězení za to, že dlouhodobě zanedbávali péči o děti. Podle obžaloby nechali děti pít alkohol, kouřit cigarety i marihuanu. Kromě toho žili v nevyhovujícím prostředí a špatném rodinném zázemí. Dospělí často před dětmi pili alkohol a děti byly rovněž přítomny také častým hádkám matky a jejího druha.

Italské manželství s příchutí alkoholu

Soudní znalci už před časem konstatovali, že soužití páru vykazuje znaky situačního párového násilí, v němž ani jeden nemá trvale navrch, a připomíná takzvané italské manželství. Jejich problémy vycházejí z partnerského nesouladu a nadměrného požívání alkoholu.

O Daně Doležalové znalec řekl, že jde o egocentrickou a impulsivní osobnost se sklony ke zkreslování skutečnosti. Její obecná věrohodnost je podle soudního znalce snížena, a také u ní znalec upozornil na sklony k častému a nadměrnému užívání alkoholu.

Okapal už před časem soudu řekl, že se necítí být vinným a nic z toho, z čeho je obžalován, není pravda. „S dětmi jsem vycházel dobře. Snažil jsem se s nimi učit a vychovat je. Neříkám, že bylo všechno v pořádku, ale na všechno jsem stačit nemohl. S Danou jsme se hádali hlavně kvůli dětem a jídlu. Preferoval jsem totiž domácí vařenou stravu," řekl Pavel Okapal.

Jenže svědci i samotné děti tvrdí, že popíjení alkoholu bylo na denním pořádku a prostředí na chatě v zahrádkářské osadě spíše připomínalo středověk. Jednu dobu spali dospělí i děti na jedné matraci, neměli elektřinu, svítili si baterkami a pro vodu si chodili s kanystry. Na topení používali dřevo z jiné chatky. Děti chodily do školy zanedbané. Koupaly se jednou týdně u tety.

Doležalová měla mít soud na začátku února, ale na hlavní líčení nepřišla. Nedorazila ani na hlavní líčení s Okapalem, proto nakonec skončila ve vazbě.

Daně Doležalové hrozí, že stráví až tři roky ve vězení. Kromě zanedbání péče je ještě obžalována z křivého obvinění. Před lety totiž svého druha Okapala obvinila, že ji týral. Okapal kvůli tomu skončil ve vazbě. Doležalová ale u soudu vše odvolala. Soudce proto musel Okapala obvinění zprostit a pustit ho z vazby. Policie se proto rozhodla Doležalovou stíhat pro křivé obvinění.