Manželům Příhodovým z Čenkova u Jihlavy se to stalo. Jednoho dne u nich zazvonili lidé a představili se jako noví majitelé jejich domu. Manželé tomu nemohli uvěřit.

Jenže po nahlédnutí do katastru nemovitostí zjistili, že nezvaní hosté mají pravdu. Jak se to mohlo stát?

„Před třemi lety jsme si s manželem vzali půjčku u nebankovní společnosti šedesát tisíc korun na rekonstrukci domku. Inzerát jsme našli v novinách. Krátce nato jsme přišli o práci a úvěr jsme nemohli splácet v plné výši. Následně nás na začátku roku 2013 kontaktoval jistý pan Bendl ze společnosti Eskonta servis a řekl nám, že naši pohledávku od banky koupil a vyhrožoval, že nás vystěhuje, pokud nebudeme platit," řekla Deníku Bohuslava Příhodová z Čenkova.

Pak už události nabraly rychlý spád. Zástupce společnosti manželům údajně nabídl, že je nechá v domku bydlet, ale musí s ním sepsat nájemní smlouvu.

„Dohoda zněla, že mu budeme platit nájem čtyři tisíce korun a další tisíc korun za energie. Bendl za nás měl zaplatit zbytek úvěru a my jsme mu to měli splatit formou nájemného. Až bychom úvěr splatili, mohli bychom v domku dál bydlet a nemuseli bychom platit ani žádný nájem. Pak jsme si ale uvědomili, že ve smlouvě vůbec nebylo uvedeno, jak dlouho budeme nájem platit," popsala žena.

Manželé až do letošního června zaplatili bezmála jednadevadesát tisíc korun. Domnívali se, že musí platit dál, protože částka mohla narůst o penále. Neplatili totiž vždy celou splátku nájmu. Přesto žili v přesvědčení, že už zaplatili dost. Jenže podle manželů jim jednoho dne přišlo od jednatele firmy Eskonta servis několik urgencí k zaplacení nájemného. „Tomu jsme vůbec nerozuměli. Letos v červnu nám přišla výzva, že máme domek opustit, protože firma domek prodala jiným majitelům," vzpomíná žena.

Poté se v Čenkově několikrát objevili i noví majitelé a žádali nás, abychom dům opustili. Jde o manželský pár z Jihlavy a podle databáze v katastru nemovitostí jsou právoplatnými majiteli domu manželů Příhodových.

„Jsem přesvědčena, že už při podpisu nájemní smlouvy nám jednatel Eskontu podstrčil kupní smlouvu na dům," nemá jiné vysvětlení Bohuslava Příhodová.

Podali trestní oznámení

Nájemní smlouva už byla tedy dávno neplatná, protože dům změnil majitele. „Novým majitelům policisté řekli, že by si měli pozvat firmu a vystěhovat nás. Máme teď s manželem strach, co s námi bude," obává se žena. Proto letos v srpnu podali na policii v Jihlavě trestní oznámení.

„Mohu potvrdit, že případ prověřujeme. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Zatím ale nikdo nebyl obviněn," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Manželé Příhodovi zatím zůstávají v domě, který jim úředně nepatří. Doufají, že se jim podaří dokázat, že šlo o podvod a smlouvy, které podepsali, nejsou tím pádem platné. I když je jasné, že do problémů se svým způsobem dostali sami svým lehkovážným přístupem. Popis událostí je také tak trochu nelogický, ale oni sami vůbec dodnes nechápou, jak mohli o dům tak snadno přijít.

„Nikdy jsme dům prodat nechtěli, pouze jsme si chtěli vzít peníze na rekonstrukci, " smutní Bohuslava.

Deníku se nepodařilo kontaktovat jednatele firmy Eskonta servis. Na internetu nelze dohledat žádný telefonický ani e-mailový kontakt.
Z veřejného rejstříku na portálu justice.cz lze však zjistit, že Jaroslav Bendl figuruje v dalších třech firmách, které se mimo jiné zabývají poskytováním úvěrů a realitními službami.

Manželé z Čenkova si už nepamatují, u jaké firmy si před třemi lety půjčili šedesát tisíc korun na rekonstrukci, ale není vyloučeno, že to mohla být jedna z firem, v níž figuruje právě Jaroslav Bendl.

Podobných případů i podvedených lidí stále přibývá. Státní zastupitelství v Jihlavě například před časem podalo k soudu obžalobu na jednu jihlavskou firmu, která má na svědomí něco podobného. Poškozených je patnáct a škody jdou do milionů korun.