Vysočina je obecně považována za bezpečný region. Myslí si to 70 procent z více než tisícovky dotazovaných respondentů. Patnáct procent lidí tvrdí opak.

„Současný neutěšený stav společnosti dostatečně popisuje fakt, že 46 procent dotázaných si myslí, že kriminalita v jejich okolí se v průběhu posledních pěti let zvýšila. Pouze každý dvacátý tázaný se domnívá, že kriminalita klesá. Výzkum nám potvrdil, že veřejnost podporuje přednáškovou činnost na školách, jako prevenci proti kriminalitě vítá také fungování dětských a mládežnických organizací a přivítala by více policistů v ulicích. Malou podporu pak mají snahy o zřízení občanských hlídek a domobrany,” uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Pocit bezpečí

Nejbezpečněji se podle výsledků šetření na Vysočině cítí obyvatelé okresu Pelhřimov, nejméně bezpečně se naopak žije v okrese Třebíč.

„Největší obavy mají lidé z vloupání do bytů, podvodů, krádeží vozidel, loupežných přepadení a okradení na ulici. A největší vliv na páchání trestné činnosti má podle dotazovaných s velkým náskokem drogová závislost, dále se na ní velkou měrou podílí recidivisté, socio-kulturně znevýhodnění občané, alkoholici, ale také cizinci a přistěhovalci,“ přiblížila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Pravdou je, že ačkoliv se podle závěru šetření obyvatelé žďárského okresu cítí relativně v bezpečí, kriminalita se regionu nevyhýbá. Zejména senioři jsou v posledních měsících často snadnou obětí podvodníků a zlodějů, protože bývají důvěřiví a navíc lehkomyslní při ochraně svého majetku, o čemž svědčí například případy vyloupení otevřených rodinných domů, zatímco jejich majitelé pobývali na dvoře či v zahradě.

Důvěra k cizím lidem

Navzdory četným varováním policistů také mnozí důchodci stále ještě ochotně vpouštějí cizí osoby do svých bytů. Na to draze doplatil v srpnu letošního roku například čtyřiaosmdesátiletý senior ze Žďáru nad Sázavou.

Dvě neznámé ženy si vymyslely historku o vyplacení sociálních dávek a pod touto záminkou se vloudily do jeho bytu v ulici Libušínská. Tam mu nepozorovaně odcizily 25 tisíc korun.

Pozitivní je alespoň fakt, že 90 procent dotazovaných lidí ví, kam se má obrátit v případě, že se oni, anebo nebo někdo z jejich blízkých stane obětí trestného činu. Bohužel, jen 63 procent dotázaných má dostatek informací o možnostech ochrany svého majetku a velice alarmujícím je zjištění, že zhruba 65 procent respondentů neví, jak se chránit proti napadení.

----------------

Zajímavá zjištění průzkumu:

- 70 % dotazovaných považuje Kraj Vysočina za bezpečný, přibližně 15 % dotázaných je opačného názoru

- nejbezpečněji se cítí občané okresu Pelhřimov, nejméně bezpečně se žije podle průzkumu občanům v okrese Třebíč

- největší obavy mají občané z vloupání do bytů, podvodů, krádeží vozidel, loupežných přepadení a okradení na ulici

- více než 54 % dotázaných (tedy každý druhý) má osobní zkušenost s trestným činem

zdroj: Kraj Vysočina