Senát bude o doplnění týmu ústavních soudců rozhodovat poslední květnový čtvrtek. Svou nominaci má tradičně přijít obhájit prezident republiky Miloš Zeman. Svými adepty chce nahradit Stanislava Balíka, Michaelu Židlickou a Ivanu Janů, jejichž funkční období do září postupně skončí.

Lichovník je nyní místopředsedou Krajského soudu v Brně, specializuje se na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008 a této funkce se vzdá v případě souhlasu senátorů s jeho převedením k Ústavnímu soudu.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedá senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany nebo o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. Býval asistentem ústavního soudce Vojena Güttlera.

Největší zkušenosti s agendou Ústavního soudu má současný advokát Nykodým, který je odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo. Ústavním soudcem byl do prosince loňského roku. Mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka Bezpečností informační služby Vladimíra Hučína nebo k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví.