Novotný tvrdí, že Tomášek získal dotaci přesto, že jeho firma dluží věřitelům i státu více než deset milionů korun ze svých podnikatelských aktivit. Kde je pravda? Čtěte slovní ping pong mezi podnikatelem Zdeňkem Tomáškem a senátorem Josefem Novotným.

Novotný: Firma Zdeňka Tomáška dluží věřitelům i státu více než 10 milionů korun ze svých podnikatelských aktivit, a zůstalo po něm již několik zkrachovalých firem.

Tomášek: Ne, je to slovo od slova vymyšleno, ani jedna informace se nezakládá se na pravdě.

Novotný: Princip dotačního podvodu spočívá v tom, že je stavba pro zajištění vyššího čerpání dotace nejméně čtyřikrát předražena. Lanové centrum v Bystřici má podle odborníků hodnotu maximálně jeden milion korun. Pro účely dotace je ale vykázáno 3,829 milionu, aby firma dostala ze státních prostředků schválených 1,829 milionu korun. Firma tak obdržela ze státních prostředků dotaci zhruba čtyřikrát vyšší, než jaká jí náležela.

Tomášek: Když se podíváte na obdobná lanová centra, jsou všechna v řádu 2,5 až 3 miliony korun, a byla postavena dříve. Mezitím se zvýšily ceny, všechno včetně výrobků ze dřeva šlo nahoru. Když si pan senátor myslí, že je stavba nadhodnocená, asi vychází z vlastní zkušenosti s dotacemi města na teplárnu, sportovní halu nebo velkovyvařovnu.

Novotný: V konečném vyúčtování je uvedeno, že dřevěná chatka u vstupu o rozměrech 6 krát 2,5 metru je vykazována za 803 tisíce korun. Dřevěné chatky podobných rozměrů mají hodnotu kolem 50 tisíc korun.

Tomášek: Domeček, o kterém píše, je sociální zázemí pro instruktory. Skladujeme tam materiál, je tam připojení na internet, elektronické zabezpečení. Není to zahradní domek za třicet tisíc. Vzhledem ke kriminalitě v Bystřici jsme ho museli řádně zabezpečit. Přesto už to bylo loni vykradeno.

Novotný: Hutní materiál pro upevnění patek sloupů vykazuje firma za jednašedesát tisíc korun v cenách 263 koruny za kilogram. Aktuální cena použitých nosníků na patkách je 25,40 koruny za kilogram.

Tomášek: Co se týče železa, cena není podle našich dokladů taková. Základové železné patky, které tam jsou zabudované, jsme se snažili zlevnit nákupem materiálu, a nechali jsme si to zpracovat od místních firem, ale stejně to stálo 70 tisíc.

O údajně podivných dotacích jsme psali zde

Do kauzy je zatahován i starosta Bystřice Karel Pačiska. Čtěte zde