Tím konkrétním příkladem je bystřická firma Yossarian Investments Zdeňka Tomáška, která ve městě vybudovala lanový park. A na světě je kauza, která zdaleka přesahuje hranice kraje. Podle senátora Novotného firma získala dotaci, ale ministerstvo pro místní rozvoj neprověřilo „její finanční zdraví“, tedy zda nemá dluhy. „Tato firma dluží věřitelům i státu více než deset milionů korun a po panu Tomáškovi zůstalo několik zkrachovalých firem,“ tvrdí Josef Novotný.

Podnikatel Zdeněk Tomášek tato tvrzení popírá.

Trestní oznámení je podáno

„Ne. Je to slovo od slova vymyšleno, ani jedna informace se nezakládá na pravdě,“ brání se Tomášek a pokračuje: „Senátor Novotný tvrdí, že ministerstvo nezkoumalo finanční zdraví firmy, ale my jsme museli doložit účetní výkazy za předchozí období, dokázat bezdlužnost doklady ze správy sociálního zabezpečení i finančního úřadu. Vše jsme doložili podle zákona,“ řekl Tomášek, který se včera spojil s právníkem. „Připravujeme žalobu pro poškození dobrého jména společnosti a žalobu na ochranu osobnosti proti senátoru Novotnému, tu podám já osobně,“ upřesnil Zdeněk Tomášek.

Boj poškodí město

Senátor Novotný uvádí řadu konkrétních údajů – nákladů na projekt lanového parku, které jsou podle něj nadhodnoceny. Tím měl Tomášek neoprávněně získat vyšší dotaci, než mu náleželo. Podnikatel ale tyto údaje vyvrací. „Nevím, jakým způsobem získal Josef Novotný údaje, ke kterým se teď vyjadřuje a zda je získal zákonným způsobem. Čísla, která zveřejňuje, v žádných fakturách nefigurují,“ uvádí Tomášek.

Vzájemné obviňování, podávání trestních oznámení a silná slova už nyní ohrožují i samotné město Bystřici nad Pernštejnem. „Chceme od ministerstva pro místní rozvoj získat peníze na další projekty, a to by se díky této kauze nemuselo podařit. Vidím to velmi negativně, je to boj dvou osob, města by se týkat neměl,“ uvedl starosta Bystřice Karel Pačiska.

Lanový park Siesta v Bystřici nad Pernštejnem stál Yossarian Investments téměř čtyři miliony korun. Dotaci získala firma ve výši dvaačtyřiceti procent z rozpočtové částky.

Trestní oznámení Josefa Novotného

Předseda senátního klubu Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté Josef Novotný podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajnému zneužívání dotací z ministerstva pro místní rozvoj. Má podezření, že při přidělování dotací, zmizelo značné množství státních peněz. Následně uspořádal v senátu tiskovou konferenci. Jako modelový příklad uvedl bystřickou firmu Yossarian Investments, jejímž majitelem je podnikatel Zdeněk Tomášek. Na svůj projekt lanového parku Siesta, získal od státu milion osm set dvacet devět tisíc korun.

Slovní přestřelku mezi podnikatelem a senátorem si přečtěte zde

Do kauzy je zatahován i starosta Bystřice Karel Pačiska. Čtěte zde