Zadržený muž byl včera odpoledne vzat do vazby. „Existuje důvodné podezření, že tento muž mohl dodávat alkohol i jiným odběratelům. Pokud by byl stíhán na svobodě, tak by mohl své další obchodní partnery kontaktovat a mařit vyšetřování tím, že bychom se k tomu závadnému alkoholu nedostali," zdůvodnila návrh na vazbu vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jak se podařilo Deníku zjistit, je zadrženým Miloš Straka, podnikatel v zemědělství. Bydlí v Bobrové, kde má i provozovnu, a v poslední době pobýval rovněž v Křižanově. Muž, který se distribucí alkoholických nápojů zabýval, byl obviněn z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Za to mu hrozí až osm let vězení.

V souvislosti s metanolovou kauzou na Žďársku, která je první svého druhu na Vysočině, se na scénu vrací Likérka Drak, která figuruje už v dřívějších případech otrav metanolem v Česku. Policie provedla domovní prohlídky v místech pobytu zadrženého a také v nebytových prostorách a našla více než 571 litrů alkoholu. „Jednalo se o 49 barelů, jeden o objemu šesti litrů, v těchto barelech byla jemná vodka. Potom se podařilo zajistit ještě celkem 660 skleněných lahví, šlo o jemnou vodku od výrobce Likérka Drak, jednalo se o lahve o objemu 0,24 litru," přiblížila obsah skladu zadrženého podnikatele Čírtková. Policie bude nyní prověřovat, do jaké míry se v zajištěném alkoholu nachází vysoký podíl metylalkoholu.

Závadnou vodku koupil od Straky syn dalšího muže, který konzumoval alkohol společně s mužem z Moravce naposledy v sobotu 22. února. „Syn tohoto muže koupil minimálně jedno balení s patnácti lahvemi vodky v průběhu února," doplnila mluvčí.

Lidé z Bobrové a Křižanova jsou zaskočeni zjištěním, že jejich soused zřejmě obchodoval s otráveným alkoholem. „Je to smutné. Vnímali jsme ho jako veselého a bezproblémového člověka a zapáleného sportovce," řekla Deníku starostka Bobrové Zdeňka Smažilová. Ta také potvrdila, že u domu Miloše Straky, kde bydlel s rodiči, byla v minulých dnech policejní auta. Nikdo z úřadu ale podle starostky u domovní prohlídky jako nezávislá osoba nebyl.

Lidé v obci potvrdili, že Straka prodával alkohol a další drobné zboží. Oficiálně se ale vedení obce od policie nic nedozvědělo.

Miloš Straka přechodně dojížděl i do Křižanova za přítelkyní. V jejím domě podle informací Deníku našli kriminalisté lahve s podezřelým alkoholem. Pro obyvatele obce jde o citlivou záležitost, a nechtějí se s ohledem na sousedské vztahy o případu bavit.

Zdravotní stav osmapadesátiletého muže z Moravce na Velkomeziříčsku, který byl v neděli hospitalizován na anesteziologicko-resuscitačním oddělení novoměstské nemocnice po otravě metylalkoholem, je i nadále kritický. „Je na ARU, jeho stav je stále vážný, ale stabilizovaný," informoval ve středu odpoledne mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Pacient byl v kritickém stavu do nemocnice přivezen v neděli. Tentýž den večer měli lékaři na základě laboratorních testů o příčinách otravy jasno. Pátrání se rozjelo prakticky okamžitě.