„Pana Kunce jsem viděl tak dvakrát v životě. Když s pohřební službou ve Žďáře začínal, telefonicky mě kontaktoval. Nejdříve mi nabízel spolupráci a pak mi vyhrožoval. Řekl mi, že mě zničí. Pochopil jsem to ale tak, že myslí normální konkurenční boj. Po čase mi ale kamarádi v hospodě řekli, že obžalovaný po někom údajně chtěl, aby mi zapálil auto,“ vypověděl před soudem majitel pohřební služby ve Žďáře nad Sázavou Radim Němec.

Jak řekl, poté, co se doslechl o napadení sanitáře novoměstské patologie Jaroslava Z., jehož zorganizování má podle obžaloby „na triku“ právě Radek Kunc, dostal strach. „S Jaroslavem Z. jsem navíc několik dní po incidentu mluvil. Sám mi řekl, že si myslí, že za tím stojí obžalovaný,“ uvedl Němec.
Klientů ubylo

Jak ale také dodal, poté, co na novoměstské patologii začal po zmlácení čtyřiapadesátiletého muže, tedy v březnu loňského roku, pracovat Lukáš S., kterého tam Kunc „dosadil“, aby mu dohazoval kšefty, přišel Radim Němec o velkou část zakázek. „Předtím jsme měli třeba dvacet pohřbů do měsíce. Od té doby, co tam začal působit Lukáš S., klesl jejich počet na osm,“ podotkl Radim Němec.

Radek Kunc chtěl podle svědků zničit také pohřební službu Josefa Kopáčka z Nového Města na Moravě. „Před obžalovaným mě varoval už hrobník z tamního hřbitova. Loni v březnu ho podle jeho slov totiž Radek Kunc donutil, aby na nás podal trestní oznámení,“ řekl při pondělním hlavním líčení Josef Kopáček.

Celá výpověď však byla podle policistů učiněna pod nátlakem. „Kdyby ho obžalovaný nevydíral, neoznámil by to,“ sdělil před časem žďárský kriminalista Pavel Kubiš. „Řidič pohřební služby Anubis mu vyhrožoval střelnou zbraní, baseballovou pálkou a nožem. Říkal mu, že jestli to neudělá, stane se něco jemu nebo jeho dětem,“ doplnil policista.

Podle Josefa Kopáčka skončil tehdy celý případ pokutou. „Museli jsme zaplatit deset tisíc korun. Od začátku jsme nic netajili. Nebožtíka jsme opravdu nechali na hřbitově v sobotu večer a hned v pondělí v pět ráno jsme ho převáželi. Nebylo jiné místo, kam bychom ho mohli dát. Kdyby byl všední den, tak jsme ho ihned převezli do krematoria,“ řekl k více než dva roky starému případu Josef Kopáček.

Celá věc se však dostala do médií. „Články z novin pak někdo házel do schránek v Novém Městě a jeho okolí. Některé visely také na stromech,“ podotkl muž.

Zůstane ve vazbě

Ani v pondělí nad třiatřicetiletým řidičem pohřební služby Anubis Radkem Kuncem rozsudek vynesen nebyl. Líčení bude pokračovat 9. března.

Žádost obžalovaného o propuštění z vazby, kam byl vzat 30. července, byla soudem zamítnuta. Důvodem je závažnost a rozsáhlost trestné činnosti, které se měl obžalovaný dopustit.

---------------

Vývoj kauzy

Pohřební služba Anubis

Únor 2008
Jako druhý sanitář nastoupil na zaučení na novoměstskou patologii dvaadvacetiletý Lukáš S. ze Žďáru nad Sázavou.
25. března 2008
Prvního sanitáře Jaroslava Z. z novoměstské patologie napadli v ulici Studentská ve Žďáře dva maskovaní muži s železnými tyčemi.
Leden – červen 2008
Od počátku minulého roku do 25. března odvezla pohřební služba Anubis z novoměstské nemocnice tři zesnulé. V době, kdy zmláceného sanitáře nahradil Lukáš S., bylo těchto případů o dvacet více.
Březen – červenec 2008
Policisté vyšetřovali přepadení čtyřiapadesátiletého Jaroslava Z.
Červenec 2008
Kriminalisté zatkli řidiče pohřební služby Radka Kunce, který byl obviněn z vydírání, zorganizování těžkého ublížení na zdraví a uplácení. Obvinění se dočkal i dvaadvacetiletý Lukáš S., který byl podle obžaloby Radkem Kuncem do nemocnice dosazen, a to z braní úplatků. Kunc šel do vazby.
Červenec – říjen 2008
Policisté prověřovali důkazy. Trestní stíhání rozšířili o vydírání hrobníka.
26. ledna 2009
Kunc stanul společně s Lukášem S., který byl podezřelý z braní úplatků, před žďárským okresním soudem. Proti dvaadvacetiletému mladíkovi soudce Jiří Večeřa trestní stíhání podmínečně zastavil, a to na osmnáct měsíců. Pokud v této době neporuší zákon, už proti němu vedeno nebude.
16. února 2009
U žďárského soudu pokračovalo líčení s Radkem Kuncem. Jeho žádost o propuštění z vazby byla soudem zamítnuta.

Více informací o kauze najdete ZDE