To ovšem neznamená, že by se kriminalita na Jihlavsku zvýšila. Naopak. „Čísla vztahující se k trestné činnosti na Jihlavsku v období první poloviny letošního roku jasně vypovídají o poklesu kriminality. Počet trestných činů se v rámci působnosti Územního odboru Jihlava snížil o 114. Naopak v objasněnosti si policisté vedli ještě lépe, než ve stejném období loňského roku,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejčastějším násilným trestným činem na Jihlavsku bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté tam vyjížděli ke čtyřem desítkám takovýchto případů.

Naopak nejméně trestných činů zaznamenali kriminalisté na Žďársku. Tam došlo celkem k 369 trestným činům. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 196 skutků. „Ve stejném období v roce 2020 došlo k celkem 455 trestným činů, z nichž policisté objasnili 266,“ připomněla Stanislava Rázlová z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Také na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku kriminalita oproti stejnému časovému úseku loňského roku poklesla. „Na Havlíčkobrodsku klesla o devětasedmdesát evidovaných trestných činů,“ potvrdila Stanislava Rázlová.

Statistika trestných činů:
Jihlavsko - 592 trestných činů, objasněno 305. Objasněnost je 51,5 %.
Havlíčkobrodsko - 444 trestných činů, objasněno 207. Objasněnost je 46,6 %.
Třebíčsko - 424 trestných činů, objasněno 225. Objasněnost je 53,1 %.
Pelhřimovsko - 411 trestných činů, objasněno 235. Objasněnost je 57,2 %.
Žďársko - 369 trestných činů, objasněno 196. Objasněnost je 53,1 %.

„V letošním roce i na Třebíčsku došlo v meziročním porovnání ke snížení počtu spáchaných trestných činů, a to o sedmnáct skutků,“ doplnila další údaj její kolegyně Jana Kroutilová.

Na Třebíčsku se ale zvýšil počet případů nebezpečného vyhrožování z loňských pěti na letošních osm. Došlo tam také ke třinácti případům mravnostní trestné činnosti, což je o tři více než za první čtvrtletí loňského roku.

Mravnostních deliktů přibylo i na Havlíčkobrodsku. „V této kategorii došlo ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 k nárůstu o třináct trestných činů,“ vyjádřila se Stanislava Rázlová s tím, že k nárůstu došlo i na Pelhřimovsku. Naopak na Žďársku počet mravnostních deliktů o něco klesl.

Nejvyšší objasněností z celého Kraje Vysočina se mohou zatím letos pochlubit kriminalisté na Pelhřimovsku. Statistika vyřešených případů tam přesáhla sedmapadesát procent. Vloni tam ale toto číslo bylo ještě o něco vyšší. „Ve stejném období roku 2020 tam policisté prověřovali 463 trestných činů, z nichž objasnili 274, tedy 59,2 procenta,“ uvedla Stanislava Rázlová.