Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo policejní prezidium. Nejvýrazněji se na nárůstu kriminality podílejí krádeže, meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 27 procent. Naopak o 60 ubylo hospodářských trestných činů, kriminalisté jich zaznamenali 670.
Hejtman Miloš Vystrčil vidí za zvyšující se kriminalitou v kraji mimo jiné nedostatek policistů, kterých je na 10.000 obyvatel nejméně v Česku.
Podle šéfa pelhřimovského okresního ředitelství Jana Peška se zvýšil především počet krádeží kovů. Hospodářská kriminalita pak poklesla vlivem opatření bank, které za pomoci exekutorů potírají neplatiče splátek úvěrů. "Lidé si teď dávají větší pozor," řekl. Především počet dopravních policistů by měl být podle něj dvojnásobný, aby dozor na silnicích nemuseli dělat jen nahodile.
Významně, o 232, se v kraji zvýšil počet krádeží vloupáním. Přibylo jich v rodinných domech, školách i v restauracích. V souladu s celorepublikovým trendem přibylo vloupání do aut. Krádeží věcí z auta bylo nahlášeno 449, což je o 134 více než loni touto dobou.
Zmizelo více kol a motorek - postrádá je celkem 320 majitelů. Více lidí přišlo o své platební karty, 113 lidem zmizely z bankovních kont peníze. Přibylo také sprejerství, vandalové poničili 148 nemovitostí.
Násilných trestných činů na Vysočině přibylo 64. Výrazně přibylo úmyslných ublížení na zdraví. Vlivem nového zákona se zvýšil i počet týraných lidí žijících ve společném obydlí. Počet nedbalostních dopravních nehod se téměř ztrojnásobil, z 91 na 261. Šestkrát více lidí usedlo za volant pod vlivem alkoholu a bylo přistiženo.