Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klid Žďárska narušují extrémní trestné činy

Žďársko - Menší oddechový čas si dala loni kriminalita v okrese Žďár nad Sázavou. V okrese se stalo o 196 trestných činů méně než v předchozím roce 2013. Celkem jich policisté loni evidovali 1535 a téměř pětapadesát procent z nich dokázali objasnit. V meziročním srovnání se tak zlepšili o dvě procenta.

12.3.2015
SDÍLEJ:

K jednomu z nejzávažnějších trestných činů na Žďársku došlo loni v Unčíně. Libor Mráz (na snímku) tam málem ubil ženu, která si ho najala na zednické práce. Násilník vyfasoval osmnáctiletý trest.Foto: Deník/ Roman Martínek

I přes faktický pokles nahlášené trestné činnosti a zvýšení efektivity práce policistů však veřejnost nevnímá loňský rok jako klidný. Mohou za to křiklavé případy výjimečného násilí i zcela nečekaných trestných činů. Takovým dominuje vražda studenta žďárské obchodní školy Petra Vejvody, kterého 14. října smrtelně pobodala psychopatka Barbora Orlová. Žena, trpící schizofrenií, byla nedávno propuštěna z brněnské vazební věznice a přemístěna do zdravotnického zařízení. Podle aktuálního odborného posudku nebyla v době spáchání trestného činu příčetná.

Petru Vejvodovi odhalí ve žďárské obchodní škole 20. května pamětní desku. „Odhalení bude součástí takzvaného Dne Petra, který vedle sportovních soutěží přinese i ukázky sebeobrany," řekl ředitel školy Zdeněk Musil.

Nebezpečný zedník

Tečku za jiným křiklavým případem z loňského roku na Žďársku napsal nedávno krajský soud v Brně. Ten poslal na osmnáct let do vězení šestatřicetiletého Libora Mráze ze Šumperska za pokus o vraždu devětačtyřicetileté Pavly V. z Unčína na Žďársku. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání. Státní zástupce Jiří Morava navrhoval pro Mráze výjimečný trest kolem třiadvaceti let. Čin byl podle jeho názoru spáchán zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Podle soudu to ale tak nebylo. „Odvolání zvážím, až si prostuduji písemné odůvodnění rozsudku," konstatoval Jiří Morava. Již šestnáctkrát odsouzený Mráz u své oběti pracoval jako najatý zedník na opravě domu. Loni v lednu se ale Mráz rozhodl, že už má práce dost a Pavlu V. vykrade. Jenže žena se vrátila nečekaně brzy domů a Mráze při krádeži přistihla. Mráz ženu kvůli zhruba dvacetitisícovému lupu holýma rukama málem umlátil. Žena sice útok přežila, má však trvalé zdravotní následky.

Výjimečnou roli mezi trestnými činy, spáchanými vloni na Žďársku, hraje také distribuce závadného alkoholu. Koncem února po otravě metanolem zemřel osmapadesátiletý Pavel H. z Moravce na Novoměstsku. Z prodeje jedovatého alkoholu a smrti Pavla H. byl obžalován Miloš Straka z Bobrové. Rozsudek padl 8. září, kdy byl Straka uznán vinným z prodeje jedovatého alkoholu a odsouzen k nepodmíněnému trestu na tři roky a čtyři měsíce. Soudu se nakonec nepodařilo prokázat, že otrávený muž zemřel po vypití alkoholu, který mu prodal právě Straka. Ten vinu na smrti muže odmítl. 

Rušno ve Žďáře

Trestně stíháno bylo loni na Žďársku celkem 703 lidí. „Z tohoto počtu bylo 386 recidivistů, 77 žen a 33 osob mladších 18 let," sdělila policejní mluvčí Monika Pátková. Mladiství spáchali vloni celkem 62 trestných činů.

Z územní statistiky pak vyplývá, že nejvíce práce měla loni policie přímo v okresním městě Žďáře nad Sázavou a jeho blízkém okolí. „Na území patřícím do působnosti Obvodního oddělení Žďár nad Sázavou prověřovali policisté celkem 623 trestných činů, z nichž se podařilo 56 procent objasnit," dodala Pátková. Nejklidněji bylo na Bystřicku, se 182 trestnými činy.

----------------

Ze statistik

V roce 2014 došlo na Žďársku k celkem 1535 trestným činům, z toho 54,66 % se policistům podařilo objasnit. V roce 2013 došlo k celkem 1731 trestným činům a z tohoto počtu jich policisté objasnili 52,51 %. V loňském roce se tak v porovnání s rokem 2013 kriminalita snížila o 196 trestných činů, objasněnost se podařilo zvýšit o více jak dvě procenta. Násilná trestná činnost: V loňském roce došlo na Žďársku k 108 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 79,63 %. Mravnostní trestná činnost: V 19 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, kriminalisté objasnili 89,47 % z nich.

Hospodářská trestná činnost:

V roce 2014 došlo k 214 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 64,02 %.

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo na Žďársku k 777 majetkovým trestným činům. Objasnit se jich do konce roku podařilo 31,66 %.

Ostatní trestná činnost:

Ze zbývajících 417 trestných činů se policistům podařilo objasnit 83,93 %. Mezi těmito je 69 případů přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, 89 případů přečinu zanedbání povinné výživy a 68 případů ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté prověřovali 35 případů výtržnictví a 38 případů sprejerství. Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti celkem 32 trestných činů. Zdroj: PČR

Autor: Redakce

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení