Ke konci třetího čtvrtletí se na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě objevilo už 984 osob, z toho to bylo 878 mužů a 106 žen. Podrobné statistické údaje poskytl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které jedinou protialkoholní záchytnou stanici na Vysočině provozují.

„V celkové statistice nejsou zahrnuty záchyty, které nakonec policie nedovezla, anebo námi odmítnuté osoby přivezené k záchytu. Důvody k nezachycení osob jsou buď velmi nízká nebo nulová hladina alkoholu," uvedl Málek. „Nízkou hladinou se rozumí množství alkoholu pod jedno promile. Dále jsou to osoby, které nejeví známky požití alkoholu, a není tak důvod, aby je lékař přijal na protialkoholní záchytnou stanici," dodal.

Všechny osoby byly na záchytnou stanici přivezeny policií. Většinou opilci ohrožovali vlastní život, jsou ale i tací, kteří na záchytce skončili kvůli tomu, že ničili majetek anebo byli agresivní.

Jediná záchytka na Vysočině

Přespání na záchytce však není levnou záležitostí, v Jihlavě stojí čtyři tisíce korun. „Pokud zachycené osoby nezaplatí přímo na místě celou částku, převezmou si takzvané uznání dluhu. Když částku neuhradí ani touto formou, vymáháme to od nich právní cestou," doplnil Málek.

Pobyt na záchytné stanici se prodražil například letošnímu rekordmanovi v počtech přespání. Ten tam byl už pětadevadesátkrát.

Jihlavská protialkoholní záchytná stanice má dohromady osm pokojů. Na dvou z nich jsou po jednom pevná lůžka, zbylé místnosti mají k dispozici dvě až tři lůžka mobilní. Do této kapacity dvaceti míst se ale musí vejít opilci, kteří se do Jihlavy vozí z celé Vysočiny. Nejvíce opilců pocházelo z Jihlavy, bylo to 219 osob. Druhé místo si drží Třebíč se 196 případy. Nejméně opilců se tam letos objevilo z Havlíčkobrodska.

„Na základě změny v zákoně už neplatí, že doba záchytu musí být minimálně osm hodin, ale nově platí výklad, který říká, že lidé mohou odejít po odeznění klinických příznaků opilosti. V praxi to znamená, že tato doba může být i kratší, tedy pokud už zachycená osoba nejeví známky opilosti. Maximální délka záchytu, která je čtyřiadvacet hodin, nadále zůstává," vysvětlil Málek. Dodal, že osm hodin však stále zůstává nejkratší dobou přespání. Právě tato doba se prozatím jeví jako potřebná k vystřízlivění.

Studenti, důchodci i podnikatelé

Průměrný věk nocležníků jihlavské záchytky je mezi jednačtyřiceti až padesáti lety. Nejstarším tam letos byl muž ve věku 76 let. Ten se ve statistice objevuje mezi důchodci, kterých tam tento rok bylo 81. Naopak nejmladší letos zachycenou osobou byla šestnáctiletá dívka.

Nejčastěji se na záchytce objevují lidé, kteří jsou vedeni na úřadu práce jako žadatelé o zaměstnání. Zaměstnanci a pracovníci na záchytce se ale setkávají také se studenty, invalidními důchodci a podnikateli. V devíti případech to dokonce byly i matky na mateřské dovolené.

Praktických lékařů na záchytné stanici pracuje dvanáct. Jejich odbornou péči letos potřebovalo 386 opilců. Stupeň opilosti se měří v promile alkoholu v dechu pomocí speciálního přístroje. „Zkoušce bylo podrobeno 264 zachycených osob. U ostatních nebylo možné hodnoty změřit pro neschopnost nebo nespolupracovali," specifikoval Málek.

ANETA HRDLIČKOVÁ