Prazvláštní milovnice psů Marcela Sobczynská vyklidila nečekaně pole. Nyní řádí nedaleko Nového města na Moravě. Jejích patnáct psů děsí nyní rekreanty tamního kempu Klub Yukon.

Pátek 7. srpna

Kauza údajného týrání psů v Lisovicích na Kladensku, kterou Kladenský deník sleduje již déle než dva roky, zřejmě skončila. Prazvláštní milovnice psů Marcela Sobczynská, která často a s vytrvalostí sobě vlastní vláčí za údajně nepravdivá nařčení novináře po soudech, vyklidila nečekaně pole.

Ve zdevastovaném rodinném domě po ní zbyly pouze mnohatisícové dluhy a hromady psích exkrementů, jejichž zápach otřásl i silnými náturami. Čtyři opelichané opuštěné psy, které po svém rychlém odjezdu nechala volně pobíhat po obci, musela včera dopoledne odchytit pro podezření z obecného ohrožení speciální služba za asistence strážníků a republikových policistů.

Mediálně známá milovnice psů, která žila několik let se svými čtyřnohými svěřenci a manželem Karlem v domě v Lisovicích, potrápila dostatečně nejen své chlupaté spolubydlící, ale i sousedy, kteří si štěkajícího a páchnoucího soužití užívali dosyta.

Kvůli tomu, že zvířata nikdy nepoznala volný výběh a spala, žila i kálela přímo v místnostech domu, podezírali ženu z týrání nejen veterináři, ale i ochránci zvířat, stejně jako novináři. Veškeré návštěvy zmíněných lékařů, dobrovolníků i úředníků vždy ale končily pouze u vrat, protože je majitelka domu odmítala vpustit do objektu. Počet psů v domě byl sousedy odhadován na dvacet, a přítrž jednání chovatelky – podivínky učinilo tento týden až nucené vystěhování.

Úředníci, strážníci, policisté a majitelka psího útulku na Bouchalce, kteří se včera sešli při odchytu čtyř zubožených psů, se shodli na tom, že větší zápach a nepořádek v životě neviděli. „Od současného majitele domu, jenž ho získal v dražbě, jsme dostali plnou moc do objektu vstoupit, jestli se tam nenacházejí ještě i jiná zvířata. Takový hnus a zápach jsem v životě nezažil. To snad ani není možné, kolik exkrementů v domě je a oni tam i s těmi psy v tom žili i spali,“ vylíčil svoje pocity ze včerejší návštěvy objektu správce majetku Městského úřadu ve Zlonicích Ludvík Haisman.

Podle nejnovějších informací a zápisu z katastrálního úřadu by se měla narychlo odstěhovaná Marcela Sobczynská pohybovat u Brna, kde má na svoje jméno registrovanou půlku jakési vily. „Kde na to vzala peníze, nikdo neví, protože je velice zadlužená i v Lisovicích. Dům, ve kterém bydleli s manželem i psy, totiž nikdy nezaplatila, navíc vytvořila dluhy za elektřinu a o nemovitost tak přišla v nedobrovolné dražbě,“ uvedl Miroslav Urban, prokurista společnosti A.W.C. I. z Prahy , jíž nyní dům patří.

„Sousedé už byli z chování manželů Sobczynských nešťastní, špína, zápach, věčný štěkot. Osobně jsem je po odkoupení objektu nejméně třikrát žádal, aby ho vyklidili a do včerejšího dne to trvalo půl roku,“ doplnil Miroslav Urban. Podle jeho slov byl vstup do domu vždy velmi hazardní záležitostí. „Naposledy jsem je byl žádat o vyklizení i s mladým kolegou. Nebyli doma, takže nám nezbylo, než vykopnout dveře. Tuhle návštěvu ale můj spolupracovník nezvládl a na místě se pozvracel. Takže si umíte představit, jak to tam vypadalo. Jsem rád, že jsou ti lidé pryč,“ uzavřel prokurista společnosti.

Jestli podivné počínání Marcely Sobczynské nadobro skončilo, je otázkou. Pravdou zůstává, že tímto způsobem po sobě zanechala pohromu v předchozích dvaceti letech v bytech v Praze, na Berounsku, Kladensku a nyní má volné pole působnosti na Moravě, přičemž legislativa na ni byla až do dnešních dnů krátká.

Pondělí 10. srpna

Podle nejnovějších informací Kladenského deníku se Marcele Sobczynské podařilo před časem od jisté důvěřivé dámy získat polovinu chaty nedaleko Nového města na Moravě, kde nyní se svými jedenácti psy v chatě cca o rozměrech 4x4 metry žije. Nejen správci kempu, ale i rekreanti a hlavně spolumajitel chaty jsou nyní nešťastní z toho, co bude dál.
"Ta paní nemá v té chatě ani vodu. Je tam jedenáct psů stále zavřených a když náhodou vyběhnou ven, rekreanti se bojí, co by se mohlo stát. Psi štěkají. Paní často tropí hysterické scény a je to pro nás velká nepříjemnost, jestli tu bude bydlet natvrvalo," uvedla pracovnice kempu Klub Yukon u Nového města na Moravě Věra Polachová.
Kvůli podezření z obecného ohrožení byli na místě od minulého týdne již čtyřikrát policisté. "Ani pan Vyhlídal, co mu část chaty patří, se nemohl do objektu dostat, když se mu to podařilo, vyběhla na něj smečka psů. Jestli to bude takhle pokračovat, nevím, jak tu vydržíme," řekl zkroušeně majitel kempu Klub Yukon Jan Ondra. Podle slov místních lidí nabízel dokonce spolumajitel chaty Marcele Sobczynské finanční vyrovnání, když chatu opustí, ale s částkou 450 tisíc korun prý nesouhlasila. Jak se bude situace dále vyvíjet, vám přineseme aktuálně v dalších vydáních.
Podle nejnovějších informací je ale šance, že vyhladovělí psi, kteří trvale kálejí opět pouze v chatě budou konečně majitelce odebráni.