Soud uznal Bělouška vinným a odsoudil ho na šest měsíců podmíněně se zkušební dobou na jeden rok, a to za přečin krádeže. Rozsudek není pravomocný, Běloušek si ponechal lhůtu na odvolání.

„Vojtěch Běloušek společně se svým bratrem Tomášem kradl motorovou naftu a benzin z navrtaného produktovodu společnosti Čepro, čímž způsobil škodu ve výši osmatřiceti tisíc korun," uvedl soudce Jan Doležal. Ten podotkl, že sice zdejší soud letos v květnu trestní stíhání obžalovaného podmíněně zastavil, ale proti tomuto rozhodnutí podala stížnost poškozená společnost Čepro. „Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové tak vrátila celý případ k novému projednání," dodal Doležal. Čepro totiž po Bělouškovi požadovalo uhrazení více než dvaašedesátimilionové škody.

Obhájce obžalovaného Pavel Kroupa však tento nárok považoval za zcela nesmyslný. „Právní zástupci společnosti Čepro si totiž pořádně nepřečetli, z čeho je Vojtěch Běloušek obžalovaný. On totiž jejich produktovod nenavrtal, ale pouze odcizil pohonné hmoty z již navrtaného potrubí," konstatoval Kroupa. Podle něho chtěl obžalovaný společnosti Čepro uhradit vzniklou škodu, tedy třicet osm tisíc korun, což Čepro odmítlo a peníze mu vrátilo zpět.

Běloušek: Lituji toho, co jsem udělal

Obžalovaný také již od začátku vyšetřování spolupracoval s policií a ke všem činům se doznal již u prvního hlavního líčení.

„Stále velmi lituji toho, co jsem udělal. Vím, že to nelze vzít zpět, ale byla to blbost a od té doby vedu řádný život. Mám malého syna, řádně pracuji a snažil jsem se škodu firmě Čepro uhradit," řekl včera u soudu Běloušek.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky však obhajoba nedodala žádný písemný důkaz, že se skutečně snažila uhradit vzniklou škodu Čepru.

„Musím vycházet ze skutečnosti, že společnost žádnou částku ve svém účetnictví neeviduje, i když obhajoba tvrdí, že částku zaslali," uvedl Vodička. Ten podotkl, že obžalovaný se ke všem skutkům doznal.

„Proto navrhuji šestiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok," konstatoval Vodička. Obhájce obžalovaného Kroupa potvrdil, že písemný důkaz o zaplacení částky bohužel neexistuje, i když se ho právní kancelář snažila dohledat. „Je však jisté, že právníci Čepra neví, z čeho je Běloušek obviněn, a proto i nadále trvám na tom, aby trestní stíhání obžalovaného bylo opět podmíněně zastaveno s delší zkušební dobou," řekl ve své závěrečné řeči Kroupa.

Soudce Doležal se přiklonil k návrhu státního zástupce a uznal Bělouška vinným s tím, že musí uhradit vzniklou škodu 38 tisíc korun.
„Zbytek návrhu společnosti Čepro, tedy šedesát dva milionů korun, odkazuji na civilní řízení," uzavřel Doležal.

Zloději pohonných hmot navrtali potrubí u Knyku koncem roku 2013. Ukradena byla nafta za 38 tisíc korun, škoda na potrubí byla vyčíslena na 49 tisíc korun. Náklady na odstranění ekologických škod ale činily až 52 milionů korun. Za navrtání produktovodu a rozsáhlou ekologickou katastrofu jsou odpovědní tři muži, kteří si již odpykávají svůj dvouapůlletý trest ve vězení. Původně je však Okresní soud v Havlíčkově Brodě potrestal pouze podmínkami, ale pardubická pobočka krajského soudu v Hradci Králové tento trest zpřísnila.

Průběh událostí

S nápadem navrtat potrubí přišel bratr obžalovaného Tomáš Běloušek. Pořídili si k tomu originální navrtávací soupravu. Ta se nakonec pro kriminalisty stala nejdůležitější stopou, jak na zloděje přišli. Druhý ze zlodějů, Petr Zmek, už měl navíc s navrtáním potrubí zkušenosti, protože byl za podobnou trestnou činnost v minulosti již odsouzen. První pokus o navrtání potrubí učinili předloni v listopadu. Na poprvé jim to nevyšlo, protože zlomili vrták. Druhý pokus ale už byl úspěšný. Nepodařilo se jim však zařízení dostatečně utěsnit, a nafta začala tryskat do okolní půdy. Motivem činu byla snaha získat co nejvíce pohonných hmot, které chtěli prodávat. Nakonec ukradli pouze několik stovek litrů nafty, kterou použili pro vlastní potřebu.