Letos už se terčem nenechavců v prodejnách a obchodních centrech stalo kolem dvou desítek lidí. Odcizeny byly osobní věci v celkové hodnotě přesahující sto tisíc korun.

„Nejčastěji se jednalo o kabelky odložené v nákupních vozících či zavěšené na madle vozíku nebo dětského kočárku. Časté jsou i krádeže peněženek z kapes kalhot a bund,“ popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Policisté se v předsvátečním období snaží veřejnost na kapsáře upozorňovat prostřednictvím nejrůznějších preventivních akcí.

„V současné době mohou například slyšet nakupující v obchodních domech Hyperalbert preventivněinformační kampaň s názvem Obezřetnost se vyplatí, která je zaměřená na kapesní krádeže,“ připomenula Martincová.

Aktivita strážců zákona a kampaně v médiích mají podle ní za výsledek, že jsou lidé při nákupech obezřetnější a počty okradených osob se tak v prosinci výrazně neliší od jiných měsíců v roce.

Výrazné zlepšení je také patrné proti předešlým letům. Zatímco letos policisté vyšetřovali zmiňované dvě desítky krádeží kabelek a peněženek se škodou zhruba sto tisíc korun, v uplynulém roce bylo takových případů řešeno téměř kolem čtyřicítky. A škoda činila přibližně 125 tisíc korun.

„Před třemi lety jsem o peněženku přišla. Měla jsem ji v kabelce a tu jsem si na chvíli odložila do nákupního košíku. Ten byl kousek ode mne a nenapadlo mě, že během pár sekund, co budu dávat do sáčku rohlíky, mi peněženku někdo ukradne. Od té doby už kabelku nedám při nákupu z ruky, ať je to jakkoliv nepohodlné“ svěřila se Helena Zaťková z Velkého Meziříčí.

Právě před tímto nejčastějším nešvarem policisté důrazně varují. Člověk by měl mít podle jejich rad zavřený batoh či kabelku s peněženkou stále pod dohledem a nikam tato zavazadla rozhodně neodkládat.

Auto není trezor

Lepší také je vyhýbat se místům, kde je zrovna tlačenice nebo větší koncentrace lidí. „Na nákupy by si lidé měli brát jenom tolik peněz, kolik skutečně potřebují. Na platební karty nebo na přiložený papírek pak rozhodně není dobré si psát PIN kód,“ uvedla Jana Martincová s tím, že i takové případy se bohužel poměrně často stávají.

Policisté se ale v těchto dnech nezaměřují pouze na kapsáře. Parkoviště u obchodních domů jsou nacpaná k prasknutí a zvyšuje se tak riziko, že se některý vůz stane cílem zloděje. Toho ve většině případů zlákají věci, které jsou uvnitř vozidla viditelně uložené. Lidé mířící na nákupy by proto měli pamatovat nejen na důkladné zamčení vozu a zavření oken, ale i na to, že kabelka, mobilní telefon, navigace nebo plná taška či odložená bunda mohou být důvodem, proč pachatel rozbije okénko auta a věcí se zmocní. Škoda pak není způsobena jenom odcizením samotného majetku, ale i poškozením vozidla. „Na tato rizika, stejně jako na nebezpečí krádeží v obchodních domech budeme zákazníky upozorňovat na parkovištích u nákupních center,“ dodala Jana Martincová.

------------

Policie radí

Dříve, než se na vánoční nákupy vypravíte i během nákupů, nepodceňujte kapsáře a použijte některá z následujících preventivních opatření:

- finance si rozdělte na více bezpečných míst

- z peněženky či pouzdra na peníze vyndejte osobní doklady a dejte si je na jiné bezpečné místo

- příruční zavazadlo opakovaně pohledem kontrolujte

- cestujete-li do supermarketu prostředkem MHD, nevybírejte si hotovost předem, ale využijte bankomatů přímo v obchodech

- můžete-li nákupy hradit platební kartou, nenoste u sebe příliš vysokou hotovost

- kabely a tašky neponechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě

- již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru

- neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete, pamatujte, že auto není trezor!

zdroj: Policie ČR