Okresní soudy na Vysočině musí kvůli prezidentem republiky Václavem Klausem vyhlášené amnestii prověřit na tisíce trestních spisů. Přesná čísla, kolika lidem budou tresty prominuty a vymazány, zatím nejsou známá. Jisté je, že jich budou tisíce.

Podle předsedy Okresního soudu v Jihlavě Vladimíra Sovy se v jejich případě může amnestie týkat až jednoho tisíce odsouzených. „Přesná čísla budeme znát zhruba za tři měsíce. Nyní nás čeká mravenčí práce, protože všichni tři trestní soudci musí projít zhruba tisíc sto spisů," odhaduje Vladimír Sova. Přesnější číslo bude znát ve středu.

Amnestie se týká pravomocně odsouzených k podmíněným trestům maximálně na dva roky, obecně prospěšným pracím a domácímu vězení. Nepromíjí se peněžité tresty a zákazy činnosti, například zákazy řízení. Soudy také musí projít případy těch, kteří byli odsouzeni k maximálně dvouletým nepodmíněným trestům vězení a dosud nenastoupili výkon trestu. „V pondělí jsem řešil deset takových případů, ale kolegové jich mají ještě o něco víc," podotkl Vladimír Sova.

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou musí podle mluvčí Kláry Sklenářové prověřit v následujících dnech a týdnech 1 060 spisů. Podobně jsou na tom ostatní soudy.

Okresní soudy v Havlíčkově Brodě a Třebíči začaly spisy teprve třídit, protože všichni soudci byli do konce minulého týdne vytíženi propuštěním vězňů v Rapoticích a ve Světlé nad Sázavou. „Teprve nyní začínáme spisy třídit a rozhodujeme o prvních případech," řekla v pondělí Deníku mluvčí třebíčského soudu Jaroslava Valášková.

Amnestie pomůže hlavně recidivistům v majetkové trestné činnosti, kterým se zahladí tresty a v případě recidivy bude složitější je potrestat. Na problém upozornil také jihlavský státní zástupce Ivo Novák. „Pokud je člověk pravomocně odsouzen za krádež a během následujících třech roků ukradne například čokoládu v obchodě, tak skončí před soudem znovu, přestože ukradená věc nemá hodnotu vyšší než pět tisíc korun," vysvětlil současnou podobu zákona Ivo Novák.

To teď v případě amnestovaných odpadá a řada majetkových recidivistů, kteří se živí drobnými krádežemi do pěti tisíc korun, se tak bude dopouštět pouze přestupků. Před soudem skončí znovu až ve chvíli, kdy budou mít na svědomí krádež za pět tisíc korun a vyšší. Není vyloučeno, že kvůli tomu vzroste počet krádeží, zmínil Ivo Novák.