Desítky klientů přišly o peníze i auta. Následné policejní vyšetřování dospělo k závěru, že se Lubor Černý dopustil trestných činů zpronevěry, podvodu a úvěrového podvodu.
Včera se u krajského soudu konalo již třetí hlavní líčení. První dvě se konala již v září. Obžalobu přednesl žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně. Podle něj nese vinu na krachu společnosti a jejich závazcích právě Lubor Černý.
„Poškozeny byly desítky klientů a škoda dosahuje dvaačtyřicet milionů korun," dodal Adam. K trestní odpovědnosti je hnána před soud i samotná firma Auto Activity, jako právnický subjekt, v níž Černý působil jako jednatel.
Černý podle obžaloby prodával prostřednictvím společnosti Auto Activity auta, ale už za ně nezaplatil dodavatelským firmám. Peníze si podle obžaloby nechal pro sebe. Černý, kterému hrozí trest od pěti do deseti let, je stíhán na svobodě.
Jednatel Černý se ale cítí nevinen. Řekl to během své řeči během prvního hlavního líčení, kterou měl pečlivě připravenou. Podle něj nešlo v žádném případě o trestný čin, ale v podstatě o nepovedený podnikatelský záměr.
Černý sice přiznává, že klienti společnosti byli poškozeni a vznikla jim nemalá škoda, ale mohou za to jiné faktory než to, že by společnost dovedl ke krachu záměrně. Podle něj za to může například krize v automobilovém průmyslu, která podle Černého v té době vrcholila, neposkytnutý úvěr od banky či zaměstnankyně, která měla údajně společnost tunelovat.
Během druhého hlavního líčení pak byli jako svědci vyslechnuti vedoucí jednotlivých poboček firmy. Ti popisovali, jakým způsobem společnost auta prodávala a kdo byl jejich vlastníkem. Svědci podle žalobce Jana Adama potvrdili, že největší problémy byly s vydáváním velkých technických průkazů. Dodavatelé vozidel je totiž vydávali, až když byla auta zaplacená. I kvůli tomu nakonec klienti o auta přišli.
Hlavní líčení bude u soudu v Brně pokračovat ještě ve čtvrtek. Vzhledem k množství předvolaných svědků je pravděpodobné, že bude hlavní líčení odročeno na další termín. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.
Společnost Auto Activity, která se zabývala prodejem značek Ford, BMW a Hyundai, měla kromě Jihlavy pobočky v Třebíči, Znojmě, Žďáře nad Sázavou a také v Blansku. Insolvenčnímu správci Michalu Večeřovi se podařilo areál v Jihlavě prodat za více než osmdesát milionů korun firmě Hotel Fabrika ze Slovácka. Zástupce firmy Pavel Buráň řekl, že by měl areál v Jihlavě sloužit i nadále svému účelu, k němuž byl postaven, tedy prodeji a servisu aut.
Nového majitele má i autosalon v Třebíči. Za devět a půl milionu ho koupila firma ECO3.