Obydlenými čtvrtěmi se řítil více než stopadesátikilometrovou rychlostí. Uprchlíka po několika kilometrech pronásledování zastavilo až několik výstřelů z policejní pistole.

Za volantem seděl sedmatřicetiletý Kamil Zmatlík z Hněvkovic na Havlíčkobrodsku. Zmatlík byl letos 
22. ledna Okresním soudem 
v Havlíčkově Brodě odsouzen na tři roky za pokus o krádež bankomatu z obchodního domu Billa v Ledči nad Sázavou.

Zmatlík se proti rozsudku na místě odvolal. Případ by měla projednávat pobočka královéhradeckého krajského soudu v Pardubicích.

Bankomat nevzali, poškodili si auto

Společně se Zmatlíkem byl odsouzen i jeho údajný komplic z Ukrajiny Oleksandr Herych. Ten byl stíhán jako uprchlý. Herych podle soudu nakoupil mobilní telefony a terénní auto, s nímž Zmatlík a další dva neznámí lidé najeli do obchodu. Když se pokusil bankomat naložit, zjistili, že nemohou odjet, protože si nárazem do dveří poškodili auto.

Ještě předtím ale vymysleli, že paralyzují místní policejní hlídky, když jim kolem služebny a na místě vymyšlené a ohlášené nehody se zraněním rozházeli kovové ježky. Soud měl jako důkaz k dispozici telefonní odposlechy, pachové stopy a vzorky DNA. V bankomatu bylo v době pokusu o jeho ukradení pět milionů korun.

Na rozhodnutí odvolacího soudu Zmatlík čeká ve vazbě, kde skončil po honičce s policisty. Zda škodovku, v níž ujížděl, ukradl, nebo ji jen převážel, nyní zjišťují kriminalisté z Prahy.

„Muž byl obviněn z podílnictví, obecného ohrožení, násilí proti úřední osobě, poškozování cizí věci. Soud na obviněného uvalil vazbu," potvrdil informace Deníku mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Riskantní jízda periferií Prahy

Policie zveřejnila z pronásledování Zmatlíka video. Z ně je patrné, že bylo otázkou štěstí, když se prchající řidič během jízdy nevyboural a nezranil někoho dalšího. Kamil Zmatlík nerespektoval červenou na semaforech, najížděl na chodníky a podle mluvčího Daňka se snažil i vytlačit policisty ze silnice.

Policejní hlídka si kradeného auta všimla 18. února v půl desáté dopoledne na křižovatce ulic Kolbenovy a Kbelské. Řidič nereagoval na výzvy k zastavení a začal ujíždět. V Letňanech sjel na Kbely a pokrčoval na Satanice, kde se obrátil zpět k Letňanům. Pokračoval směrem na Prosek a Ďáblice. Když dojel až do liduprázdného úseku v Ďáblické ulici, začali po autě policisté střílet.

„V místě, kde kolem silnice nebyli žádní nezúčastnění lidé, provoz ani obytné domy, policisté po vozidle několikrát vystřelili ve snaze zasáhnout pneumatiky. Po těchto výstřelech řidič kradeného vozidla vyhodnotil, že zřejmě nemá šanci ujet, sám zastavil a vzdal se. Policisté muže za použití donucovacích prostředků zadrželi a zajistili odcizené vozidlo," popsal konec policejního pronásledování mluvčí Jan Daněk.