Krajským kriminalistům na Vysočině se podařilo zničit jeden gang, který se zaměřoval na krádeže dražších osobních vozů. Auta si vyhlédli nejen na Vysočině, ale také v Pardubickém kraji a na jižní Moravě. Jak v pátek sdělila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková, počátkem letošního srpna zahájil vyšetřovatel tohoto organizovaného spolku trestní stíhání dvou osob. Jde o dvaačtyřicetiletého muže z Prostějovska a o čtyřicetiletého muže z Olomoucka. Trestní stíhání bylo koncem září rozšířeno a obvinění si vyslechl ještě devětatřicetiletý muž z Brněnska.

„První zadokumentovaný případ se odehrál v listopadu loňského roku, kdy se dvaačtyřicetiletý pachatel a jeho devětatřicetiletý komplic společně vloupali do garáže u rodinného domku ve Velkém Meziříčí. Zevnitř domu odcizili dvoje klíče od vozidel a poté z garáže a přístřešku u garáže odcizili dvě osobní vozidla značky Merdcedes Benz, a to včetně věcí uložených uvnitř vozidel. Majiteli aut tak způsobili škodu převyšující 1 220 tisíc korun," uvedla Čírtková.

Letos v lednu dva ze zlodějů vnikli na dva různé pozemky v Jihlavě. V prvním případě odcizili klíče od dvou vozidel Land Rover Discovery a Land Rover Range Rover. S oběma automobily, které stály zaparkované před domem, odjeli, a to včetně věcí uložených uvnitř aut. „Majitelům vznikla škoda převyšující 2 400 tisíc korun," upřesnila mluvčí. Ve druhém domku z verandy odcizili klíče od osobního vozu Škoda Super zaparkovaného na ulici. „Majiteli auta vznikla krádeží škoda ve výši téměř 500 tisíc korun. Policistům se ale v tomto případě podařilo dostat se na stopu vozidlu. Když policejní hlídka řidiče s ukradeným vozem pronásledovala, zloděj vozidlo odstavil v chatové oblasti nedaleko Tišnova a z místa utekl. Zadržet se ho ale nepodařilo," popsala Čírtková vývoj událostí.

„Všichni tři muži vytvořili velice dobře organizovanou skupinu, která se zaměřovala na krádeže luxusních osobních vozidel. Muži měli svoje počínání velice dobře promyšlené a při páchání trestné činnosti měli také přesně rozdělené role. Na některých krádežích se podíleli všichni tři pachatelé, některé případy mají na svědomí pouze dva z trojice pachatelů," uvedl Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Až deset let vězení

Jak vyplývá ze zatím zdokumentovaných případů gangu, zloději způsobili odcizením dvanácti osobních vozů a dalších věcí celkovou škodu ve výši téměř deseti milionů korun. „Získané prostředky pachatelé použili pro vlastní potřebu," naznačila Čírtková.

Dva obvinění muži mají rozsáhlou trestní minulost. Dvaačtyřicetiletý muž má tři záznamy v rejstříku trestu a z posledního výkonu trestu odnětí svobody za násilnou a majetkovou trestnou činnost byl loni v dubnu podmínečně propuštěn. Čtyřicetiletý muž má sedmnáct záznamů v rejstříku a z posledního výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost byl propuštěn letos začátkem července. Třetí obviněný, jímž je devětatřicetiletý muž, má v rejstříku trestů pět záznamů.

V případě prokázání viny hrozí členům gangu trest odnětí svobody v trvání až deseti let.