Podle rozsudku skupina zlodějů firmu Tokoz okradla nejméně o 3 miliony a 494 tisíc korun. Obžalovaným Jaroslavu Dolanskému, Patriku Tobolkovi, Martinu Doležalovi a Vladimíru Čermákovi kvůli tomu hrozilo dva až osm let za mřížemi, až tříleté vězení pak hrozilo Pavlu Jahnovi a Kamilu Vavřičkovi. Muži cenné suroviny z podniku vyváželi a dál prodávali od jara 2012, poslední dva jmenovaní je zpeněžili ve sběrně. Soudní projednávání věci trvalo asi rok a půl. „Soud dospěl k závěru, že obžalovaní jsou jednoznačně vinni. Zjištění z dokazování tvoří ucelený řetězec na sebe navazujících důkazů," řekla předsedkyně soudního senátu Blanka Jeňková.

Kradli systematicky

Při soudních líčeních obžalovaní popsali, jak kovy z podniku vyváželi. Kradli systematicky. Vytvořili si spolehlivý systém, kdy se jim dařilo nakládat a vyvážet z firmy tuny zinku a hliníku za plného provozu a naprosto bez povšimnutí. „Využívali jsme klidnějších odpoledních směn i toho, že ve skladech neexistovala zpětná kontrola," popsal jeden Jaroslav Dolanský, jenž „práci" gangu zorganizoval a řídil.

V Tokozu pracoval jako dělník a skladník. Věděl, co se přesně nekontrolovalo a kolik výrobků se z materiálu dodaného ze skladu do dílen vyprodukuje. Díky tomu mohl gang přes vrátnici jezdit s falešnými fakturami s fiktivními údaji.

Barevné kovy ve formě cihliček, naskládaných na přepravní palety, nakládali pachatelé na minimálně dvě dodávky, jež při trestné činnosti střídali. Kovy prodávali převážně do výkupen surovin ve Žďáře a v Kraji Vysočina. Peníze obžalovaní používali na různé účely, většinou na placení svých dluhů, ale třeba i na hazard. „Velkou část peněz, asi čtyři sta tisíc, jsem prohrál v automatech," připustil Patrik Tobolka. Ten v Tokozu nepracoval, ve skupině fungoval většinou jako dopravce.

Obžalovaní před soudem připustili, že při své činnosti riskovali věděli, že vozit průmyslové suroviny do sběren úhledně zabalené a v tak velkém množství není normální, a nejméně v jednom případě také u výkupců neuspěli. Uspěli ale ve sběrně ve Mstislavicích, kde Tobolka sehnal pro kradené kovy pravidelný odbyt. Pavel Jahn a Kamil Vavřička, provozovatel a pracovník této sběrny, pak rozšířili řady obžalovaných. Aby riziko zmenšili, strhávali pachatelé z palet alespoň firemní loga.

S trestnou činností obžalovaní pokračovali až do doby, kdy se o případ začala zajímat policie. Postupně tak z firmy odcizili 49,5 tuny slitiny zinku v hodnotě přes 2,25 milionu korun a 25,3 tuny slitiny hliníku za více než 1,1 milionu, a také čtyři ohradové palety s 1,8 tuny zinkových a hliníkových polotovarů v hodnotě bezmála 140 tisíc korun.

Jaroslav Dolanský „dostal" 3,5 roku ve věznici s ostrahou. Nepodmíněný trest 2,5 roku ve věznici s dozorem uložil senát i Patriku Tobolkovi. Státní zástupce, který pro něj navrhoval podmíněný trest, to včera nechtěl komentovat, ponechal si lhůtu na vyjádření ohledně případného odvolání. Lhůtu si, kromě Vladimíra Čermáka, ponechali i odsouzení. Na rozdíl od ostatních třech zlodějů, co dostali úhrnné tresty za krádež a legalizaci výnosů z trestné činnosti, byla Čermákovi prokázána „jen" krádež, a za tu byl potrestán. Byl odsouzen k odnětí svobody na 2,5 roku se čtyřletou podmínkou, Martin Doležal na 2,5 roku s podmínkou na pět let. Pavel Jahn a Kamil Vavřička, kteří kradené kovy vykupovali, byli odsouzeni za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Oba u soudu „vyfasovali" po dvou letech vězení podmíněně s pětiletou zkušební dobou.

Ohledně náhrady škody odkázal soud poškozenou společnost Tokoz na občanskoprávní řízení.