Podvedených je celkem osm set. Pachatelé postupovali vždy podle stejného scénáře. Volali lidem z telefonního čísla, které se zobrazilo jako skutečné telefonní číslo banky. Vzbudili v oběti obavu o peníze na bankovním účtu. Další pachatel případně zavolal oběti a představil se jako policista a ohrožení peněz na účtu potvrdil. Poškození volajícím uvěřili, peníze ze svého účtu vybrali a přesně podle dalších instrukcí pachatelů je vložili do bitcoinmatu nebo na účet, který ale ovládali pachatelé. Oběti tak o své peníze přišly.

Při zátahu zatkli kriminalisté čtyři členy zločinecké skupiny v České republice, dalších šest osob na Ukrajině. | Video: poskytla PČR

„Jednalo se o velice sofistikovanou a dokonale organizovanou trestnou činnost zločinecké skupiny, která měla mezinárodní přesah. Vznikl proto společný vyšetřovací tým složený ze zástupců české a ukrajinské policie ve spolupráci a pod koordinací národní jednotky Europolu a Eurojustu,“ zmínila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kriminalisté zatkli celkem deset pachatelů. „V osmi případech se jedná o občany České republiky a ve dvou případech o cizince, státního příslušníka Ukrajiny a Běloruska. Pachatelé jsou ve věku 18 až 29 let a někteří mají za sebou trestní minulost,“ zmínila mluvčí.

Při zátahu zatkli kriminalisté čtyři členy zločinecké skupiny v České republice, dalších šest osob na Ukrajině. | Video: poskytla PČR

Kriminalisté nyní zkoumají zabavenou techniku. „Jedná o desítky zařízení, která obsahují velké množství dat. Proto ještě nějakou dobu potrvá, než bude celé vyšetřování ukončeno a případ se dostane před soud,“ poznamenala mluvčí.