„V současné době jsou obviněni z deseti případů. Škoda je zhruba tři čtvrtě milionu korun, ale je skoro jisté, že jde o malou část podvodů. O případ se totiž podle mých informací zajímá i Europol,“ sdělil Deníku jihlavský státní zástupce Jan Vystrčil.

Za zločin podvodu a neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku hrozí všem čtyřem až osmiletý trest. Obžalobu by mohl žalobce na jihlavský soud podat už do konce září. Podvod ve většině případů fungoval tak, že citlivá osobní a bankovní data vytipovaných obětí sloužila k nákupu různého zboží. Kriminalisté se ale domnívají, že šlo i o převody peněz.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Skupina byla dopadena zhruba před půl rokem. S největší pravděpodobností jde o poslední článek složité chobotnice podvodníků sahající do zahraničí.

Mezi obviněnými v jihlavské kauze je i žena z Ukrajiny. V jejím případě minulý týden soud rozhodoval o prodloužení vazby.

„Obviněná chtěla na svobodu. Zaručit se za ní měla jistá důvěryhodná osoba z Prahy. Problém byl v to, že ten člověk k soudu nedorazil,“ komentoval aktuální dění žalobce Vystrčil.

Soud, soudce - Ilustrační foto
Když můžeš jinde, můžeš doma, křičel muž z Jihlavska na ženu. A pak ji znásilnil

Soud nakonec vazební zasedání nerozhodl a odročil ho na příští týden. Jedním z důvodů, proč chce být cizinka stíhána na svobodě je její údajná spolupráce s policií a snaha trestnou činnost co nejvíc objasnit. „Zatím mám ten dojem, že mluví jen o tom, co už policie ví,“ poznamenal Vystrčil.

Případem se zabývají policisté z Jihlavy, protože první ze série podvodů byl nahlášený právě na Vysočině.

Celostátní pátrání vyhlásili policisté po sedmašedesátiletém Vladimíru Eisovi z Pelhřimovska.
Majitel domu na Vysočině se vrhl na zloděje. Nyní po něm pátrají policisté

Policie na internetové podvodníky upozorňuje veřejnost prakticky neustále. Všechny mají obdobný scénář. Lidé nabídnou věc k prodeji na internetovém inzertním portálu a vzápětí se jim ozve vážný zájemce. Z něj se však posléze vyklube podvodník. „Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu ‚bezpečnou platbu‘, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru,“ upozornila už dříve krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.