Podle kriminalistů Martin Foltýn loni v srpnu vylákal prostřednictvím neznámé ženy pod záminkou utracení psa veterináře Luboše K. do lesa u Luk nad Jihlavou. S dalšími nejméně dvěma dosud neznámými pachateli Luboše K. fyzicky napadli a spoutali. Přitom ho nutili, aby jim řekl jména lidí, kterým má údajně dlužit peníze. Vyhrožovali mu zapálením domu. Výhrůžky se týkaly také jeho dětí. Oběť pak nechali bez pomoci, vzali mu telefon a odjeli.

„Bylo zřejmé, že jde o velmi nebezpečné a bezohledné pachatele, kteří by mohli ve svých útocích na muže a jeho rodinu pokračovat," upozornil kriminalista Pavel Kubiš.

Obava kriminalistů se naplnila. Foltýn o dva týdny později přijel k domu Luboše K. a  vhodil mu do poštovní schránky několik výhrůžných dopisů. Na vstupní dveře jeho domu připevnil nefunkční ruční granát. Druhý granát vhodil na balkon domu. V tu dobu ještě kriminalisté totožnost pachatelů neznali. Brzy ráno 18. září se jim podařilo zadržet Foltýna přímo při činu, když vhodil zápalnou láhev na dveře u domu Luboše K. Požár dveří uhasili sami policisté a krátce nato zadrželi i Motičáka se Zapletalem. Útoky si podle obvinění policistů u Foltýna objednal Motičák.

„Motivem všech útoků na podnikatele byla snaha vymoci z něj peníze, které měl údajně jednomu z pachatelů dlužit," upřesnil vyšetřovatel případu Michal Laška. Soud by mohl začít kauzu řešit během několika týdnů.