Třem mužům a dvěma ženám ve věku od 33 do 58 let hrozí za tento zvlášť závažný zločin až 18 let vězení. Další ženě, která pro skupinu spravovala webové stránky s inzeráty, hrozí až 12 let vězení.
„Případ začal na Jihlavsku, kdy muž z Prahy opatřil dvěma ženám z Jihlavska lék Stilnox. Tento lék jim dodával opakovaně a vypadalo to, že má chuť se zákaznicemi dále spolupracovat a opatřovat jim další množství léků," popsal začátky případu v lednu 2015 vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Pavel Kubiš.
Během vyšetřování kriminalisté zjistili, že tento muž společně s dalšími dvěma muži distribuuje mezi zákazníky 10 druhů léků. „Konkrétně šlo o Hypnogen, Stilnox, Lexaurin, Adipex, Neurol, Rivotril, Sanval, Xanax, Zolpidem a Diazepam. Jde o léky, které se vydávají pouze na lékařský recept a nesmí se volně prodávat v lékárně," vyjmenoval Kubiš. Tyto léky obsahují návykové látky a v případě dlouhodobého užívání vzniká riziko psychické i fyzické závislosti.
Samotný prodej probíhal na internetu, kde na sebe zanechávali kontakty a telefonní čísla, na kterých přijímali objednávky. „Buď je rozváželi sami po republice, posílali na dobírku, nebo si pro ně zákazníci sami jezdili. Skupina působila převážně v Praze," poznamenal kriminalista. Skupina lidí vyráběla falešné recepty, které opatřovali falešnými razítky, ale s údaji o existujících lékařích. Na recepty psali falešná rodná čísla a adresy. Poté s nimi obcházeli lékárny, kde léky plně hradili a dále distribuovali. „Zásadním způsobem si na nich navyšovali cenu. Jejich vlajkovou lodí byl lék Hypnogen. Krabičku se stovkou tablet sehnali za 400 korun a poté ji prodávali za 1 100 až 1 200 korun," přiblížil Kubiš.
Když se ke skupině přidaly dvě ženy, otevřela se jim možnost získávat léky přes spřátelené lékárny. Při policejním zásahu v loňském roce byly v hledáčku tři lékárny. Jedna v Praze, další v obci u Prahy a třetí v Příbrami. Celkové množství prodaných léků není možné určit. „Krabičky s léky ovšem lze počítat na tisíce," snažil se přiblížit číslo Kubiš. Několik desítek zákazníků odebíralo léky ve velkém za desetitisíce i statisíce korun a dále je distribuovali. Jednoho takového odběratele měla skupina i na Ostravsku. Obchodem s léky vydělala skupina nejméně 3,4 milionu korun.
Policisté také prověřují, zda nedošlo v některých případech k poškození zdraví. „Dělají se posudky na zdravotní újmu," podotkl bez dalších podrobností Kubiš.
Policejní zátah se konal loni 29. února. Čtyři lidé jsou ve vazbě a dvě ženy jsou stíhány na svobodě. Například žena, která spravovala skupině internetový obchod, měla být závislá právě na Hypnogenu. Tím také ženu měla skupina platit. „Lékaři předepisují balení se stovkou tablet na 3 měsíce, ona ho měla mít například na dva dny," doplnil zajímavost Kubiš.
Vyšetřovatelé ukončili případ po 11 měsících, kdy sdělili skupině distributorů obvinění. Případ kriminalisté postoupili Krajskému státnímu zastupitelství v Jihlavě.