Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dušičky přivádí na hřbitovy i zloděje

Žďársko - Parkoviště u hřbitovů ve žďárském regionu se v těchto dnech již plní odstavenými auty lidí, kteří přijeli uctít památku svých zesnulých blízkých. Hlavní nápor na tato místa posledního odpočinku je očekáván o tomto prodlouženém víkendu.

27.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„V pátek je volno, tak alespoň budu mít dost času svoji maminku a babičku rozvést po hřbitovech. Některé příbuzné totiž máme pohřbené ve Žďáře a jiné zase v několika okolních vesnicích. Takové ježdění zabere obvykle nejméně půl dne,“ svěřila se Romana Havelková ze Žďáru nad Sázavou.

Hřbitovy budou mít kvůli blížícím se Dušičkám, které připadají na 2. listopad, delší otevírací dobu.

Například přímo v okresním městě mohou lidé v době od pátku 28. října do neděle 4. listopadu zapálit na hrobu svíčku vždy od osmi ráno až do osmé hodiny večerní. Od pondělí 5. listopadu již bude provozní doba na všech třech žďárských hřbitovech opět kratší, a to od osmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne.

Kontroly strážníků

Zvýšený dohled nad pořádkem na místech posledního odpočinku plánují i strážci zákona. „Od pátku 28. října budeme ve zvýšené míře kontrolovat nejen hřbitovy, ale i jejich okolí. V minulosti jsme se totiž setkávali například s případy vykradených automobilů nebo s pokusy o vloupání do automatů na svíčky,“ vyjádřil se Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie.

Policisté budou také dohlížet na bezpečnost silničního provozu dá se totiž předpokládat, že bude na komunikacích rušněji než obvykle a také že za volanty usednou i takzvaní sváteční jezdci.

„Mezi ně mohou patřit i řidiči starší šedesáti let. Jim raději připomínáme povinnost předložení dokladu o zdravotní způsobilosti při silniční kontrole. Lékařské prohlídce jsou povinni se podrobit nejdříve šest měsíců před dovršením šedesáti let. Další prohlídky musejí absolvovat nejpozději v den dovršení stanoveného věku 65 a 68 let. Po dovršení 68 let jsou pak prohlídky povinné každé dva roky,“ upozornila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Řidiči by podle ní měli mít také na paměti, že silnice mohou být v tomto podzimním období mokré, někdy také namrzlé nebo pokryté vrstvou spadaného listí.

Strážci zákona varují veřejnost, která v těchto dnech zamíří na hřbitovy uctít památku svých zesnulých blízkých, i před zloději. Pro ty totiž bývá větší množství zaparkovaných vozů velkým lákadlem.

„Všichni, kteří přijíždějí na hřbitov v autech, by si měli uvědomit, že interiér vozu neslouží jako výkladní skříň. Proto by lidé veškeré mobilní telefony, fotoaparáty, kabelky, peněženky, oblečení a jiné cennosti neměli nechávat na sedadlech, popřípadě ani v zavazadlovém prostoru. Auto u hřbitova zůstává bez dozoru a než se k němu majitel vrátí, zloděj mnohdy volné chvíle využije,“ podotkla Jana Martincová. Své o tom ví i majitel auta, který ho v úterý odstavil u hřbitova ve velkomeziříčské ulici Karlov. Neznámý pachatel rozbil okno vozu a ze sedadla odcizil koženou příruční tašku s firemní agendou. Škoda činí tři tisíce korun.

Také při samotném zapalování svíčky nebo úpravě hrobového místa by podle policistů měli být lidé opatrní. Odložené kabelky a jiné věci totiž mohou nenechavci během chvíle odcizit.

---------------

Dušičky

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých čili Dušičky, která připadá na 2. listopad, je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Liturgické obřady slouží v tento čas i Církev československá husitská.

Památka se slaví již od 10. století, v zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Z tohoto hlediska jsou nevhodné papírové a umělé květiny, které se v moderní době na hrobech čím dál více objevují jakožto důkaz o ztrátě povědomí o původním významu této tradice.

Zdroj: wikipedia.org

27.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení