Muži původně hrozil až dvanáctiletý trest. „Obžalovanému soud též uložil sexuologické ochranné léčení v ústavní formě,“ komentovala mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová. Státní zástupce Jan Adam byl s rozhodnutím soudu spokojen a odvolání se vzdal. Zda se proti verdiktu odvolá obžalovaný, není zatím jasné. Sexuálního násilí se měl muž dopustit nejméně jednou v roce 2022 ve Žďáru nad Sázavou a dvakrát v Brně v roce 2017.

Kriminalisté už muže podezřívali ze zneužívání dítěte právě před pěti lety. Jenže kauzu nakonec takzvaně odložili, protože se nepodařilo prokázat trestný čin. Důchodce ale nakonec jeho sexuální touha dohnala v loňském roce, kdy se jeho pětiletá vnučka příbuzným svěřila, co s ní děda prováděl. Podle soudu muž zneužil bezbrannosti nezletilých dětí, které měl hlídat.

Ilustrační foto.
Starobní důchodce ze Žďárska měl zneužít a znásilnit vnučky i jejich kamarádku

Důchodce se k dívkám nechoval hrubě a násilnicky. Dětem by nikdy podle jeho slov neublížil. „Neúspěšně se pokoušel o vaginální styk s nezletilou,“ uvedl mimo jiné státní zástupce Adam.

Ten také podotkl, že právě tato událost znovu otevřela i pět let staré obvinění. Muž se nakonec přiznal. Tehdy šlo o starší sestru pětileté dívky a její kamarádku. Oběma bylo v té době teprve devět let.

Motivem jeho činu byla nezvladatelná sexuální touha. Podle znalců byla zřejmě zapříčiněna jeho degenerativním onemocněním mozku. Podle zákona byl ale muž i přesto plně trestně odpovědný. Moc dobře si podle znalců uvědomoval, co dělá.